Okap przyścienny DA 6096 W Black Wing marki Miele. Oświetlenie LED 2x4,5 W, przyciski ze wskaźnikami LED. Wydajność 547 m³/h, szkło czarne i stal szlachetna. Cena: 5.290 zł (szer. 89,8 cm). Fot. Miele.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Okap przyścienny DA 6096 W Black Wing marki Miele. Oświetlenie LED 2x4,5 W, przyciski ze wskaźnikami LED. Wydajność 547 m³/h, szkło czarne i stal szlachetna. Cena: 5.290 zł (szer. 89,8 cm). Fot. Miele.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
28 gru 2015 15:26

5 pomysłów na okap z diodami LED

Okapy z diodami bardzo dobrze oświetlają płytę grzejną i są dekoracją kuchni. Oświetlenie LED to także gwarancja, że długo nie trzeba będzie wymieniać żarówek.

Okap to urządzenie, które ma dwie podstawowe funkcje: usuwania niepożądanych oparów z kuchni oraz zapewnienia światła podczas gotowania na płycie grzejnej.

Zmieniający się styl życia sprawia, że coraz częściej okap traktujemy właśnie jak lampę, bez używania funkcji usuwania oparów. Jego oświetlenie włączamy na wiele godzin nie tylko podczas gotowania, ale także, by np. stworzyć nastrojową atmosferę w salonie obok.

Energooszczędne rozwiązania

Jeszcze kilka lat temu okapy były wyposażane w żarówki żarowe albo halogenowe. Dziś większość nowych modeli ma oświetlenie LED (Light Emitting Diode), czyli diody. Wszystkie typy żarówek dostarczają dużo jasnego świata w przyjemnej dla oka barwie. Najwięcej ciepła emitują żarówki żarowe i halogenowe, najmniej – diody. Te ostatnie wyróżnia także duża trwałość – około 40.000 godzin świecenia, odporność na częste włączanie i wyłączanie, parę unoszącą się znad garnków oraz wahania napięcia. Nie emitują promieniowania UV. Dzięki temu w ich świetle nie płowieją blaty i ustawione na nich przedmioty.

Diody zużywają również mniej energii elektrycznej – do 90%. Przykładowo, w okapach żarówki żarowe lub halogenowe mają zwykle moc 50-100 W, zaś diody – 3-12 W. To oznacza, że rachunki za prąd są znikome.

Wiele osób ma wrażliwy wzrok na jasność światła albo lubi ustawić jasność na niską moc, by stworzyć nastrojową atmosferę. Dlatego wybierając okap z oświetleniem LED warto zwrócić uwagę, ile lamp diodowych ma okap oraz czy można zmieniać natężenie światła. Ciekawa jest funkcja stopniowej zmiany jasności światła po włączeniu okapu. Natężenie zwiększa się stopniowo, aż do zaprogramowanej mocy. Po wyłączeniu okapu jasność także zmniejsza się powoli, nie drażniąc oczu.

Okapy z oświetleniem LED często mają tak ciekawe kształty, że wyglądają jak designerskie lampy. Po włączeniu światła przyciągają wzrok, stając się wyjątkową dekoracją kuchni.

Tekst: Małgorzata Nietupska. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Grot, 2016-01-16 18:16:24

    Wiadomo, że rodzaj okapu musi być dopasowany nie tylko pod względem wizualnym, ale również funkcjonalnym. W każdym razie wystrój wnętrz kuchennych to nie łatwa sprawa ;) Mi najbardziej podobają się okapy podszafkowe. W mojej kuchni zamontowany jest taki Nie rzuca się w oczy, a srebrny kolor pasuje do wielu zestawień kolorystycznych.

POLECAMY W SERWISACH