• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 lut 2009 21:15

Docenić mikrofalówkę

Jedni nie wyobrażają sobie bez nich życia, inni traktują z rezerwą. Faktem jest, że kuchenki mikrofalowe stały się już standardowym wyposażeniem znakomitej większości kuchni.

 I chociaż coraz częściej pojawią się w wersji do zabudowy, to popularność modeli wolno stojących nie maleje. Wybierając się na zakupy powinniśmy mieć rozpoznane własne potrzeby i oczekiwania w stosunku do urządzenia oraz wymierzone miejsce, gdzie ma stanąć.

Zapewne jeszcze długo chętnie będziemy wybierali wolno stojące mikrofalówki do swojej kuchni. Przede wszystkim dlatego, że to stosunkowo niewielkie urządzenia, które można postawić w dowolnym i wygodnym dla użytkowników miejscu; potrzebny jest w zasadzie tylko dostęp do gniazdka elektrycznego i dogodne otwieranie drzwiczek. Wolno stojącą mikrofalówkę można też w razie potrzeby przesunąć lub w ogóle przestawić. Argumentem nie do podważenia jest też atrakcyjna cena.

Ekspert radzi
Waldemar Pokora
Termoobieg w kuchenkach mikrofalowych znacznie ułatwia przygotowywanie różnorodnych posiłków. Mikrofalówka wyposażona w taką funkcję ma wbudowany wentylator, dzięki któremu gorące powietrze jest równomiernie rozprowadzane we wnętrzu komory. W połączeniu z możliwością precyzyjnego zaprogramowania czasu i temperatury, taka kuchenka nie ustępuje swą funkcjonalnością tradycyjnemu piekarnikowi. Kuchenki mikrofalowe z termoobiegiem zazwyczaj charakteryzuje również możliwość pracy kombinowanej, czyli możemy w niej gotować, piec i grillować. Modele z wyższej półki, wyposażone dodatkowo w funkcję podwójnego grilla, oferują jeszcze więcej korzyści.
Waldemar Pokora, product manager White Goods/Solar, Sharp Electronics Poland

Wygoda plus design
Typowa mikrofalówka to biały prostopadłościan o wymiarach ok. 28x46-50x36-40 cm (wys./szer./gł.) z otwieranymi w lewą stronę drzwiczkami i pokrętłami do sterowania. Jednak coraz więcej urządzeń odbiega od tego standardu. Tryumfy święci stal nierdzewna, w modzie jest także czarna obudowa. Zastosowanie elektroniki owocuje dotykowymi panelami sterowania, które ułatwiają korzystanie z zaawansowanych funkcji i programów.

Wygodnym rozwiązaniem mogą być drzwiczki – jak w typowym piekarniku – otwierane do dołu. Niektórzy producenci powiększają wewnętrzną przestrzeń kuchenki np. poprzez zaokrąglenie tylnej ścianki komory, co pozwala w urządzeniu o standardowych wymiarach zmieścić naczynie o średnicy nawet 32 cm.

Działanie mikrofalówki opiera się na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych. Pod ich wpływem, wewnątrz przyrządzanej potrawy, dochodzi do drgań cząsteczek wody, a tym samym powstania energii cieplnej. Wnętrze mikrofalówki pokryte jest specjalną emalią ceramiczną lub stalą nierdzewną, które gwarantują równomierne rozchodzenie się mikrofal i ich odpowiednie działanie na przygotowywaną potrawę.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH