• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 maj 2010 12:57

Ekozmywanie za grosze

Czy ma sens podłączanie zmywarki do ciepłej wody? Oczywiście! Ale pod warunkiem, że jest ona podgrzana np. kolektorami słonecznymi. Mycie naczyń kosztuje – dosłownie – grosze.

 

' title=
fot. Ciepłą wodę (do 60°C) z kolektorów słonecznych można podłączyć do niektórych zmywarek. (na zdjęciu: „ESI68860X” z wewnętrznym oświetleniem firmy Electrolux. Cena: ok. 4.749 zł)

I ZIMNA, I CIEPŁA

Do każdej zmywarki można podłączyć wodę zimną, ale tylko do niektórych – także ciepłą o temperaturze do 60°C. Tego typu urządzenia mają jedno podłączenie do sieci wodociągowej. Aby wykorzystywały o mycia naczyń wodę zimną lub ciepłą, wystarczy je w prosty sposób przeprogramować, co trwa chwilę. Niektórzy producenci zalecają dodatkowo dokupienie specjalnego węża, odpornego na wyższą temperaturę.

Mycie naczyń w trybie wody ciepłej to niskie rachunki za energię elektryczną. Urządzenie nie podgrzewa wody i zdecydowanemu skróceniu ulega czas zmywania. Są jednak też ograniczenia – mycie naczyń w ciepłej wodzie z sieci nie zawsze jest skuteczne w przypadku bardzo zabrudzonych naczyń, np. przypalonych patelni, garnków, blach, do których zalecane są programy w temperaturze ok. 70°C. Wszystkie modele przystosowane do współpracy z ekologicznymi źródłami ciepła to modele nowoczesne, posiadające klasę energetyczną A lub A+ oraz elektroniczne sterowanie czuwające nad maksymalną oszczędnością, także wtedy, gdy urządzenie pracuje w trybie wody zimnej.

NIE TYLKO SŁOŃCE

Tego typu zmywarki mogą być zasilane zarówno wodą ogrzaną przez kolektory słoneczne, jak i pompy ciepła. Czy tak podgrzaną wodę, nie tylko do zmywarki, można mieć cały rok? Specjaliści z firmy Viessmann zwracają uwagę, że kolektory słoneczne pracują zawsze, kiedy świeci słońce, czyli źródło ich „paliwa”.

Pompa ciepła typu solankawoda i woda-woda, pod warunkiem prawidłowego wykonania instalacji, jest w stanie cały rok dostarczyć wymagane ilości ciepła. W sezonie grzewczym pompa ciepła, oprócz podgrzewania wody użytkowej, oczywiście ogrzewa także pomieszczenia. Inaczej wygląda eksploatacja pomp ciepła typu powietrze – woda. Zwykle pracują one do pewnej, przyjętej przez projektanta, minimalnej temperatury powietrza. Poniżej tej temperatury (np. -5°C) powietrzna pompa ciepła przestaje pracować.

Całkowite zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku i do przygotowania wody użytkowej przejmuje wtedy drugie źródło ciepła – najczęściej kocioł. Kolektory słoneczne nie mogą być jedynym źródłem ciepła. Według obliczeń firmy Viessmann, w sezonie letnim dostarczają ok. 80-90 kWh/miesiąc z metra kwadratowego powierzchni czynnej kolektora, czyli dziennie do 3 kWh/m2. Zimą uzyski są znacznie mniejsze i mogą wahać się w przedziale od 5 do 35 kWh/miesiąc zm2, zależnie od miesiąca, pogody, długości dnia. Mając do dyspozycji miesięcznie od 5 do 35 kWh energii cieplnej można podgrzać o 40°C od 100 do 800 l wody.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • alladynSolarBatt, 2013-09-02 15:32:45

    Każdą zmywarkę /nawet przystosowaną wyłącznie do pobierania zimnej wody/ można eksploatować z zasileniem jej ciepła wodą - pod warunkiem zapewnienia, że woda na wejściu zmywarki nie przekroczy 55 stopni celcjusza. Ten warunek możemy zapewnić za pomocą mieszacza wody ustawionego na 55 stopni. O ile programy danej zmywarki przewidują zmywanie w wyższej temperaturze -zmywarka dogrzeje wodę z podanych jej na wejściu 55 stopni do temperatury przewidzianej programem. Polecam oszczędności wynikające ze zmywania ciepłą wodą produkowaną przez kolektory słoneczne, co jest wystarczające od kwietnia do października (czasem listopada - w zależności od pogody w danym roku), bowiem niewielu użytkowników kolektorów słonecznych zużywa całość przygotowanej danego dnia wody do mycia. Zużywanie jedynie 40-70% przygotowywanej każdego dnia przez kolektory słoneczne ciepłej wody powoduje ich zmniejszone wykorzystanie, a przecież wydaliśmy na ich zakup określoną kwotę. Warto zatem pomyśleć o wykorzystaniu ciepłej wody z kolektorów słonecznych także do zmywania.

  • Domek, 2013-02-26 07:55:09

    Czy wszystkie w/w zmywarki mają możliwość podłączenia ciepłej wody?

POLECAMY W SERWISACH