• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
13 cze 2011 14:02

Elastyczny załadunek

Niekoniecznie trzeba ładować zmywarkę do pełna, aby maksymalnie wykorzystać wodę i energię elektryczną. Ta zasada nie dotyczy modeli z programami automatycznego mycia naczyń, czujnikami zapełnienia oraz funkcją połowy załadunku.

 

Miele
fot. Miele

Zaletą zmywarek o szerokości 60 cm jest możliwość mycia w nich dużych garnków i patelni oraz ogromnej sterty naczyń (12-15 kompletów). Jednak nie zawsze przez cały dzień uzbiera się aż tak dużo brudnych naczyń, by załadować ją do pełna (mniej domowników, bo wyjechali, czy mniej gotowania, gdyż w tygodniu jadają poza domem). Włączanie zmywarki raz na kilka dni nie każdemu odpowiada, przede wszystkim ze względu na niemiły zapach długo niemytych naczyń.

Inny problem, to jakiego programu użyć. Zwykle bowiem w zmywarce są zarówno bardzo brudne naczynia po obiedzie, jak i lekko zabrudzone kubki czy szklanki po wodzie mineralnej i sokach.Najczęściej wybiera się cykl w wyższej temperaturze i dłuższy, tak na wszelki wypadek, by wszystko się domyło, co przekłada się na większe zużycie wody i prądu.

Problemy te rozwiązują zmywarki z programami automatycznymi, w których czujniki oceniają stopień zabrudzenia naczyń i napełnienia zmywarki, oraz funkcją połowy załadunku. W programach automatycznych elektroniczne sensory oceniają stopień zabrudzenia wody i wielkość załadunku. Następnie dobierają odpowiednią ilość wody oraz optymalną temperaturę, czas i intensywność mycia. Niektóre zmywarki mają jeden program automatyczny, inne po kilka (w różnych zakresach temperatury).

Ciekawą funkcją jest możliwość różnicowania intensywności mycia naczyń: delikatnego - w górnym koszu, gdzie zwykle układa się mniej zabrudzone filiżanki, i mocnego – w dolnym, w którym najczęściej są brudniejsze od nich garnki, patelnie, talerze obiadowe. Szacuje się, że stosowanie programów automatycznych to oszczędność 20-50% energii, wody i czasu. Opcja pół załadunku to możliwość zmywania tylko w jednym koszu – dolnym lub górnym. Posiada ją większość zmywarek z programami automatycznymi.

EKOzakupy
  • ZMYWARKA – z programami i funkcjami umożliwiającymi ładowanie jej także nie do pełna i automatycznym wybieraniem optymalnych parametrów zmywania
  • DO ZABUDOWY I WOLNO STOJĄCA – oba typy urządzeń mają nowoczesne EKOrozwiązania

Program automatyczny

Dzięki niemu, gdy załadunek zmywarki jest mieszany (mniej i bardziej brudne naczynia), czy trochę niepełny, nie trzeba się zastanawiać, który program wybrać. Urządzenie automatycznie sprawdza co ma umyć i dobiera wszystkie parametry: temperaturę, czas, wodę, energię, tak aby zmywanie było maksymalnie oszczędne. Z EKOedycji marki Hoover: DDY 095 TX Dynamic 3D. Funkcja Action-PRO optymalizuje proces zmywania poprzez dobór programu (temp. 45-70°C), dostosowany do indywidualnych potrzeb, zaś Steam cycle zapewnia perfekcyjne mycie dzięki połączeniu wody z parą. Mieści 15 kompletów naczyń! Cena: ok. 3.299 zł (wolno stojąca).

' title=
fot. Hoover

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH