• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
16 marz 2011 13:24

Energia pod kontrolą

Nie jest łatwo zorientować się, które żarówki czy urządzenia AGD są tanie w eksploatacji. Gdy ma się do wyboru różne wielkości, funkcje, ceny, producentów, można się pogubić... Podpowiedzią jest klasa efektywności energetycznej. Wystarczy pamiętać, że energooszczędny sprzęt elektryczny jest oznaczony literą A.

 

Siemens
fot. Siemens

Informacji o klasie efektywności energetycznej urządzeń elektrycznych trzeba szukać na etykietach. To wskazówka, która w łatwy sposób daje możliwość porównania żarówek czy sprzętu AGD. Najwyższa klasa jest oznaczana literą A, zaś najniższa – G. Postęp technologiczny sprawił jednak, że wiele urządzeń AGD (zwłaszcza lodówek i pralek) jest jeszcze bardziej oszczędnych, tak że do ich oznaczania zabrakło skali. Dlatego producenci oznaczają ich klasę jako A, ale dodają plusy, np. A+, A++ i A+++. Nowy sposób informacji to oznaczenia typu A-10%, A-20% czy A-30%. Bez względu na to czy są to plusy, czy procenty, efektywność energetyczna tych urządzeń jest o 10, 20 lub 30% lepsza od klasy A. Wskaźnik efektywności energetycznej, np. dla lodówek, oblicza się dzieląc roczne zużycie energii przez pojemność (netto) urządzenia.

Paulman
fot. Paulman

W przypadku AGD na wysokość rachunków za prąd mają także wpływ energooszczędne funkcje i programy. Dzięki nim można zaoszczędzić jeszcze więcej. Przykładowo, w pralce warto mieć program typu EKO do mniej zabrudzonych tkanin, oraz sensor rozpoznawania załadunku (pozwala nie ładować bębna do pełna), które redukują zużycie energii i wody. Automatyczne odmrażanie w lodówkach pozwala uniknąć powstawania warstwy szronu na elementach chłodniczych, która zwiększa pobór prądu do 30%.

Co roku na rynek są wprowadzane nowe rodzaje urządzeń, coraz bardziej energooszczędne. Hity ostatnich lat to piekarniki z funkcją mikrofalówki, lodówki z komorami zero oraz diody. Wszystko po to, by codzienność była bardziej komfortowa, ale też opłacana niższymi rachunkami za energię.

EKOzakupy
Żarówki – najlepiej diody, świetlówki lub energooszczędne halogeny (wypalone świetlówki należy odnieść do bezpłatnych punktów zbiórki w sklepach z żarówkami – w 90% nadają się do ponownego przetworzenia).
 
Duży sprzęt AGD – w klasie efektywności energetycznej A lub wyższej, o pojemności dopasowanej do liczebności rodziny i wyposażony w energooszczędne funkcje.
Małe urządzenia AGD – z możliwością obniżania mocy (odkurzacze, tostery, opiekacze, gofrownice), wskaźnikami poziomu wody (czajniki elektryczne), automatycznym wyłączeniem (żelazka, ekspresy, tostery).
Prace, które można wykonać przy zużyciu 1 kWh (koszt ok. 50 gr):
 • umyć 14 kompletów naczyń w zmywarce
 • upiec w piekarniku 2 bochenki chleba
 • przez godzinę wyrabiać ciasto robotem
 • gotować 20-30 minut wodę w czajniku elektrycznym
 • prasować lub odkurzać 20-40 minut
 • suszyć włosy suszarką przez pół godziny
 • parzyć kawę pół godziny w ekspresie
 • przyrumieniać tosty w tosterze przez godzinę
 • przez dwie doby mieć włączoną chłodziarko-zamrażarkę średniej wielkości (wys. 122 cm; w klasie energetycznej A+) albo dużą chłodziarkę do wina
 • uprać 5-7 kg odzieży w programie ­bawełna 60°C

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH