• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
24 lut 2009 20:25

Kupujemy okap kuchenny

Nigdy nie wyróżniają się na tle mebli – to ich największa zaleta. Wyglądają skromnie, ale znakomicie usuwają kuchenne opary i oświetlają strefę gotowania

 Nazwa okapów szafkowych wzięła się od sposobu ich montażu – w/pod szafką nad płytą grzejną. Prawie każdy może pracować jako wyciąg (po podłączeniu do wentylacji usuwa opary na zewnątrz budynku) lub pochłaniacz (w obiegu zamkniętym, bez podłączania do wentylacji). Choć mało widoczne, są oferowane w różnych kolorach (metal, biel, brąz, czarny), niekiedy z opcją indywidualnego wykończenia listwą meblową – wszystko po to, by zgrać je z kolorem kuchni i pozostałych urządzeń AGD. Wybierać możemy wśród kilku rodzajów okapów szafkowych o nieco innym przeznaczeniu.

Elica
INTEGRATA NG – uchylny, uruchamiany przez otwarcie/zamknięcie przedniej części, zamaskowanej frontem meblowym, sterowanie suwakowe; szer. 60 cm, wydajność: 310 m3/h, 3 prędkości, 2 silniki, o

Teleskopowe i uniwersalne

Oba rodzaje należą do najbardziej popularnych. Okapy teleskopowe (szufladowe) włączane/wyłączane są poprzez wysunięcie/wsunięcie ruchomego elementu, z wyglądu przypominającego szufladę. Na zewnątrz widoczna jest jedynie cienka listwa-front – stalowa, aluminiowa albo wykończona frontem meblowym. Mechanizm okapu jest ukryty w szafce, ale zajmuje niewiele miejsca i w jej wnętrzu można przechowywać drobne akcesoria czy przyprawy. Okapy uniwersalne, ze względu na sposób montażu, bywają nazywane również podszafkowymi.

Jeżeli pracują jako pochłaniacz, szafkę nad nimi można w całości wykorzystać do przechowywania naczyń, a jeśli jako wyciąg – w szafce maskowany jest tylko kanał wentylacyjny. Ten rodzaj okapów ma charakterystyczny, składany „daszek” ze szkła, którego zadaniem jest zwiększenie efektywności pracy. Niektóre można zainstalować bezpośrednio na ścianie; szafka nad płytą grzejną nie jest wtedy konieczna.

Kasetonowe oraz uchylne

Ich obecność trudno zauważyć. W przypadku okapów kasetonowych (zwanych też zintegrowanymi lub wkładami) trzeba zerknąć pod spód szafki. Cała bryła z mechanizmem znajduje się bowiem w szafce, a powierzchnia robocza okapu stanowi jej dno. Tym samym w szafce nie ma już miejsca na nic. Ze wszystkich okapów szafkowych dają one największe pole stylizacji – tak retro, jak i nowoczesnych.

Nadają się do zabudowy w szafkach meblowych albo przyściennych dekoracyjnych konstrukcjach z płyt budowlanych, jak ļ la dworski kominek czy wiejski piec, jak również do montażu nad wyspą kuchenną, np. w appendierze (rodzaj podwieszanej półki lub czaszy). Okapy uchylne zaś umieszcza się tylko w górnej zabudowie. Do ich przedniej części, którą odchyla się w celu uruchomienia lub wyłączenia urządzenia, przymocowana jest płyta meblowa, taka sama jak pozostałe fronty.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Grażynka, 2017-12-07 11:14:36

  Taka oferta to tylko od naszej krajowej firmy, niedrogo a dobrej jakości.
 • WWronek, 2017-11-13 13:59:18

  No właśnie, wreszcie coś dla zwykłych zjadaczy chleba! Bo co proste to funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu1
 • wit, 2013-09-11 14:05:58

  Czy ktoś coś wie, lub ma Gorenje? Przymierzam się do zakupu tego: ,1089/?sort=

  za 259. Będę wdzięczny za opinię.

POLECAMY W SERWISACH