W pełni zintegrowana zmywarka G 6990 SCVi. Trzy kosze w tym specjalna szuflada na sztućce, technologia Knock2open, 9 programów mycia oraz programy specjalnego zastosowania. Szer. 60 cm, klasa energetyczna A+++, poziom hałasu: 41 dBA. Ok. 6.500 zł, Miele.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

W pełni zintegrowana zmywarka G 6990 SCVi. Trzy kosze w tym specjalna szuflada na sztućce, technologia Knock2open, 9 programów mycia oraz programy specjalnego zastosowania. Szer. 60 cm, klasa energetyczna A+++, poziom hałasu: 41 dBA. Ok. 6.500 zł, Miele.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
28 lip 2014 13:45

Kupujemy zmywarkę. Co trzeba wiedzieć?

Nawet w najmniejszej kuchni zmieści się zmywarka. Wybierz model, który będzie najlepiej pasował do twojego wnętrza. A zmywanie już nigdy nie będzie przykrym obowiązkiem.

Większość zmywarek ma szerokość albo 60, albo 45 cm. Taka sama jest ich wysokość – ok. 85 cm (z regulacją w zakresie kilkudziesięciu milimetrów), czyli taka, by można je było umieścić w ciągu szafek dolnych. W modelach wąskich mieści się po 9-10 kompletów naczyń, zaś w szerokich – co najmniej 12. Jednak zmywarki o szerokości 45 cm cieszą się w Polsce dużą popularnością i są kupowane nawet gdy rodzina jest liczna. Powodów jest wiele.

Po pierwsze: wiele osób, zwłaszcza kupujących pierwszą zmywarkę, obawia się, że nie będzie codziennie jej zapełniać brudnymi naczyniami. Taka sytuacja może być, jeśli w kuchni jest mało naczyń, albo gdy brudzi się ich niewiele. Wąską zmywarkę zapełnia się szybciej, więc nie trzeba dokupywać kubków i talerzy ani zmagać z niemiłym zapachem naczyń czekających na umycie 2-3 dni. W niektórych modelach, posiadających funkcję pół załadunku, można myć naczynia tylko w jednym koszu.

Po drugie: przyzwyczajenia. Decyzja o kupnie pierwszej zmywarki często zapada w rodzinach niejednomyślnie. Jedni są jej entuzjastami, inni – wręcz odwrotnie. Są osoby, które – nawet posiadając zmywarkę – na co dzień i tak myją naczynia w zlewozmywaku. Zmywarki zaś używają przy specjalnych okazjach, np. rodzinnego obiadu. Mniejszy model – o szerokości 45 cm – jest wtedy rozwiązaniem kompromisowym i... przejściowym. Z biegiem lat bowiem wszyscy domownicy doceniają wygodę i oszczędności, jakie daje zmywarka, nie wyobrażają sobie bez niej kuchni i, jeśli tylko pozwala na to metraż, kolejną kupują zwykle większą, czyli o szer. 60 cm.

Po trzecie: zmywarkę o szerokości 45 cm łatwiej wpasować w zabudowę w pomieszczeniu małym i wąskim albo w już umeblowanym lata wstecz. Czasem wystarczy usunąć tylko jedną szafkę i w jej miejsce wstawić zmywarkę.

Na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę?

Wąskie zmywarki o szer. 45 cm myją naczynia równie skutecznie, jak modele szerokie (60 cm). Trudniej jednak w nich zmieścić bardzo duże naczynia, np. patelnie. Nie ma jednak problemu z myciem blach piekarnika, gdyż te we wszystkich zmywarkach – bez względu na szerokość – ustawia się pionowo (po wyjęciu kosza górnego). Na co zwrócić uwagę?

Klasa efektywności energetycznej – wszystkie modele mają co najmniej klasę A, a najbardziej oszczędne nawet A+ lub A++.

Zużycie wody – wynosi 9-14 l w programach referencyjnych typu EKO. W zlewozmywaku nie da się umyć tak wielu naczyń w tak małej ilości wody!

Pojemność - 9 lub 10 kompletów naczyń lub mniej, jeśli zmywarka ma funkcję pół załadunku. Komplet to pełne nakrycie dla jednej osoby: talerz głęboki, duży, deserowy, sztućce, filiżanka ze spodkiem, szklanka. Oczywiście zamiast kilku talerzy można włożyć np. garnek.

Kosze na naczynia – zawsze są dwa i wysuwane, z możliwością regulacji wysokości; Podczas zakupu warto porównać urządzenia kilku marek, gdyż komfort ich wysuwania i wsuwania bywa różny. Kosze mogą mieć także składane i wyjmowane półeczki, np. na kieliszki lub długie noże.

Kosz na sztućce – może być wysuwany (przypomina płaską szufladę), tak jak kosze na naczynia, albo wyjmowany (zwykle ustawia się go na zlewozmywaku i tylko na czas mycia wkłada do zmywarki).

Programy i temperatura – najczęściej jest ich 5-8, ale na co dzień używa się 2-3. Najpopularniejsze to do naczyń delikatnych (w temp. 35-45ºC), EKO (50-55ºC), intensywny (60-75ºC). Najbardziej zaawansowane technicznie zmywarki same dopasowują parametry mycia (w programach automatycznych) czy potrafią myć delikatnie w górnym koszu, a intensywnie – dolnym. Przeciętnie cykl trwa ok. 2 godz.; niektóre modele mają także programy szybkie (30-40 min) oraz funkcję przyśpieszania zmywania.

Opóźniony start – uruchomienie zmywarki można zaprogramować z opóźnieniem do 9-24 godz.

Oświetlenie – zamontowane wewnątrz komory diody zapalają po uchyleniu drzwiczek. Ułatwiają włożenie naczyń nawet po ciemku.

Podłączenie do ciepłej wody – wszystkie zmywarki 45 cm można podłączyć do zimnej wody, ale tylko niektóre – także do ciepłej, np. podgrzanej kolektorami słonecznymi.

Tekst: Małgorzata Nietupska.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Bogusia, 2017-12-03 17:01:06

    Świetny artykuł! Nie wiem co bym bez niego zrobiła, wszystko dobrze wypunktowane na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dzięki niemu sama wybrałam swój model. Ostatecznie padło na siemensa, kupiłam w media expert. W ogóle jakby ktoś też chciał to jak się kupi zmywarkę do 15.12 to można otrzymać roczny zapas tabletek finish quantum, myślę, że to fajna opcja :)

POLECAMY W SERWISACH