• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 maj 2013 13:34

Na kulinarnej orbicie

Robot planetarny to jedno urządzenie zamiast kilku a nawet – jeśli ma więcej przystawek – kilkunastu. Po dodaniu do misy składników wystarczy go włączyć i zająć się czymś innym. Wyrabia ciasta i chleb, ubija, miesza, sieka.

KMIX - poj. 5 l; mieszadło, trzepaczka, hak do ciasta; ma dodatkowe gniazdo do podłączania przy- stawek, np. maszynki do mielenia, przecieraka, przystawek do cięcia i makaronu, wałkowarki; płynna regulacja prędkości i funkcja deli- k atnego mieszania; metal; w pask i (5 wersji kolorystycznych); cena: ok. 2.199 zł, Kenwood.

Robot kuchenny, robot planetarny
fot. Kenwood

Każdy robot planetarny składa się z masywnej podstawy, ruchomego - podnoszonego do góry - ramienia oraz dużej misy (dzieży). Do ramienia mocuje się wymienne końcówki, które mieszają, ubijają i wyrabiają składniki w misie. Ich wymiana jest prosta - wystarczy podnieść do góry ramię i włożyć lub wyjąć potrzebną końcówkę. Na podstawie ustawia się dużą misę (pozostaje nieruchoma podczas pracy robota; nadaje się do mycia w zmywarce). Aby nie zachlapać kuchni, na misę można zakładać specjalną pokrywę. Znajduje się ona w wyposażeniu wszystkich modeli. Zawsze jest przezroczysta (można obserwować etapy pracy) i z otworem do dodawania składników.

Wyjątkowy jest wielokierunkowy ruch planetarny, jaki wykonują podczas pracy końcówki robota. Przypomina on ruch Ziemi wokół Słońca. Dzięki temu masa (nawet gdy jest jej niewiele) nie zbiera się po bokach misy i jest bardzo dobrze napowietrzona.

Roboty poszczególnych producentów różnią się m. in. liczbą obrotów podczas jednego cyklu, mocą silnika, układem sterowania, głośnością pracy, co ma przełożenie na komfort użytkowania. Wszystkie modele radzą sobie z każdym zadaniem - nawet wyrabianiem ciężkich ciast, np. na chleb, pączki czy makaron. Ewentualnym drganiom urządzenia podczas pracy zapobiegają antypoślizgowe nóżki. Niektóre roboty mają dodatkowy napęd do przystawek, który znajduje się na czołowej części uchylnego ramienia.

Przystawki z reguły dokupuje się oddzielnie, w zależności od potrzeb. Mogą to być m. in. maszynka do mielenia, rozdrabniacze warzyw (z wymiennymi tarczami krojącymi na drobno i grubo), przecieraki, sokowirówki, blendery, wałkowarki (np. do makaronu i faworków) czy zestawy do krojenia rozwałkowanego ciasta.

Robot planetarny to przede wszystkim pomocnik w żmudnych pracach kuchennych. Jednak jego efektowne wzornictwo (kształt, bogata paleta kolorów) jest na tyle atrakcyjne, że warto go wyeksponować na blacie jako stylową dekorację kuchni. Obudowy robotów mogą być wykonane z metalu (droższe) lub tworzywa (tańsze modele).

Dobra rada
W pobliżu miejsca ustawienia robota planetarnego - na wyciągnięcie ręki - warto mieć szufladę na akcesoria i przystawki do niego. Najlepiej na ergonomicznej wysokości ok. 80 cm, np. pod blatem roboczym, by nie schylać się niepotrzebnie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH