• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
14 lut 2012 10:33

Pachnie chlebem

Przedstawiamy urządzenia które: mieszają składniki, pilnują, by ciasto wyrosło i upiekło się z ulubionym przez domowników przyrumienieniem skórki.

 Jeśli wolisz pieczywo na zakwasie, zainwestuj w piekarnik z funkcją pieczenia chleba.

' title=
fot. www.delonghi.pl

Nic aż tak nie kojarzy się z domem, jak zapach świeżego pieczywa. Przygotowując je własnoręcznie, mamy gwarancję, że nie będzie zawierało np. polepszaczy czy karmelu (używanego do barwienia pieczywa). To także większa swoboda wyboru mąki (także z upraw ekologicznych) oraz receptury – można piec pieczywo białe, razowe, bezglutenowe, francuskie, z ziołami, oliwkami, bez soli... Co kto lubi! Pieczenie domowego pieczywa możliwe jest oczywiście w zwykłym piekarniku. Jednak nie jest łatwo w nim tak upiec chleb – zwłaszcza razowy – aby był miękki i niewysuszony w środku, a jednocześnie miał chrupiącą, delikatną skórkę.

Najlepsze rezultaty osiąga się używając specjalnych urządzeń AGD. Jeżeli preferujemy tradycyjne receptury, czyli pieczywo na zakwasie lub na świeżych drożdżach, warto wyposażyć kuchnię w piekarnik z funkcjami pieczenia chleba. Mają one rozwiązania, które nie dopuszczają, by podczas pieczenia pieczywo zostało przesuszone. Ciasto jednak trzeba wyrabiać na stolnicy lub robotem w misie (w zależności od przepisu). Jeśli chcemy być całkowicie wyręczeni, lepiej wybrać automat do pieczenia chleba albo mikrofalówkę lub minipiekarnik z funkcją wypiekacza. Wtedy należy używać suchych drożdży (świeże zbyt szybko rosną). Tego typu urządzenia wyrabiają ciasto, nadzorują jego wyrastanie oraz proces pieczenia.

Wszystkie nadają się nie tylko do chleba. W zależności od modelu potrafią np. przygotowywać dżem czy wyrabiać ciasto (surowe) na pizzę, makaron, pączki. Mikrofalówki zaś można używać np. do podgrzewania dań (mikrofal nie używa się do pieczenia chleba, musi to być specjalny program wypiekania!). Wybierając rodzaj wolno stojącego urządzenia do pieczenia chleba, warto się wcześniej zastanowić, gdzie zostanie umieszczone w kuchni. Mikrofalówkę czy minipiekarnik można ustawić na blacie albo w niszy meblowej. Wygodne miejsce na automat to wysuwane cargo czy nisza meblowa zasłaniana żaluzją albo otwarta półka w spiżarni.

Piekarnik czy mikrofalówka?
Do pieczenia chleba w piekarnikach warto używać specjalnych funkcji przeznaczonych do pieczywa (mają je niektóre modele). Dzięki nim chleb jest miękki i nieprzesuszony w środku, ale z zewnątrz otoczony chrupiącą skórką. Pieczenie chleba jest też możliwe w mikrofalówkach lecz tylko w niektórych(!) – pieczywo jest w nich przyrządzane podobnie jak w tradycyjnym piekarniku, bez użycia mikrofali.

Jak w piecu chlebowym! Wnętrze piekarnika BO87NKR Gorenje ma rozwiązania (HomeMADE), których inspiracją były tradycyjne piece do pieczenia chleba. Dzięki temu pieczywo jest miękkie w środku lecz z chrupiącą skórką. Model z komfortowym, dotykowym sterowaniem. Cena: ok. 3.980 zł, Gorenje.

' title=
fot. Gorenje

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH