• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
12 cze 2012 13:54

Pokochasz prasowanie

Prasowanie może być przyjemnością, ale to zależy, czym się się pracuje!

Statystyki są bezlitosne: nie lubimy, wręcz nie cierpimy prasowania. Większość z nas nie pamięta, jaka temperatura jest odpowiednia do różnych rodzajów tkanin. Irytuje nas przywieranie materiałów do stopki, długie stanie przy desce, odkamienianie. 

VVX 1880 DUAL VAP – system do prasowania; stopa ceramiczno-stalowa; wyrzut pary zarówno z czubka, jak i całej powierzchni stopy; podwójny system antywapienny; strefa ECO ZONE (niższe rachunki za prąd); cena: ok. 1.499 zł, De`Longhi.

' title=
fot. DeLonghi

Żelazko to tylko jedno z wielu urządzeń do prasowania. Wszystkie nowe modele, w tym turystyczne, mają funkcję pary, przydatną do rozprasowywania nadmiernie wyschniętych tkanin.

Gdy w w domu prasuje się bardzo dużo albo zależy nam na perfekcyjnych efektach, warto wziąć pod uwagę stację pary albo żelazko z generatorem.
Wytwarzają one parę pod dużym ciśnieniem, która wnika głęboko w materiał i idealnie prasuje włókna. Jej wilgotność jest jednak niska, dzięki czemu tkaniny pozostają suche – stos bawełnianych koszul, śpioszków czy podkoszulków znika błyskawicznie. Nie trzeba bowiem wielokrotnie rozprasowywać tych samych miejsc.

Jeszcze szybciej i przyjemniej prasuje się przy użyciu systemów do prasowania.
Składają się one z żelazka, generatora pary oraz aktywnej deski, która potrafi odsysać nadmiar pary i tworzyć rodzaj balona powietrznego. Dzięki temu, np. pościel, wystarczy prasować tylko z jednej strony. Zarówno stacje pary, jak i systemy do prasowania, oraz niektóre żelazka mają bardzo przydatną funkcję prasowania w pionie. Ubrań nie trzeba zdejmować z wieszaków! Funkcja przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy zwyczaj prasowania ubrań rano, przed wyjściem do pracy – zdecydowanie skraca to czas przygotowań. Ogromny wpływ na komfort prasowania ma stopa żelazka. Powinna się przesuwać lekko oraz równomiernie rozprowadzać temperaturę i parę, a także być trwała. Te warunki spełniają zarówno stopy ze stali szlachetnej (są łatwe do czyszczenia), jak i ceramiczne (gładko przesuwają się po tkaninach).

Obecnie większość producentów stosuje opatentowane materiały (pod nazwami własnymi), a także proponuje stopy stalowo-ceramiczne, łączące zalety różnych materiałów. Wąski wierzchołek ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Niektóre modele są zaprojektowane tak, by mogły ich używać zarówno osoby lewo-, jak i praworęczne. Zapominalskim przyda się funkcja strażaka. Wyłącza żelazko po 15-30 s ustawione w pozycji poziomej lub 8-15 min - pionowej. GV 7450 – system do prasowania; stopa samoczyszcząca; odkamienianie Anti-Calc; funkcja ECO (20% oszczędności energii); cena: ok. 974 zł, Tefal.

' title=
fot. Tefal

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH