51% respondentów nie wyobraża sobie kuchni bez piekarnika wielofunkcyjnego, ale już tylko 32% ankietowanych ma wersję do zabudowy w swoich domach. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

51% respondentów nie wyobraża sobie kuchni bez piekarnika wielofunkcyjnego, ale już tylko 32% ankietowanych ma wersję do zabudowy w swoich domach. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
22 marz 2016 09:40

Praktyczna kuchnia: jakie sprzęty wybierają Polacy?

Istnieją takie sprzęty AGD, które uznajemy za niezbędne w naszej kuchni, nawet jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem. Zobaczcie, jak wyglądają kuchnie Polaków!

Kuchnia to przede wszystkim meble i sprzęt AGD, który powinien wpisywać się w jej charakter. Jednak dosyć często nasz budżet – zwłaszcza kiedy staliśmy się właścicielami nowego mieszkania czy domu – nie pozwala na zakup wszystkich wymarzonych sprzętów. Są jednak takie urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie tego pomieszczenia. Co do nich należy? W swoim najnowszym badaniu sprawdziła to marka Hotpoint, producent sprzętów AGD.

Zdecydowana większość respondentów nie wyobraża sobie swojej kuchni bez lodówki (96%). Ponad ¾ badanych wskazało na kuchnię gazową lub elektryczną. Na podstawie wyników można wyciągnąć także wniosek, że lubimy robić zapasy – aż 56% Polaków nie wyobraża sobie kuchni bez zamrażarki. Co ciekawe, zależy na niej bardziej osobom bez dzieci niż tym, którzy są rodzicami. Równie istotny jest piekarnik wielofunkcyjny, który wskazał co 2 ankietowany. Podobnie wygląda sytuacja z kuchenką mikrofalową – aż 45% Polaków wymienia ją jako obowiązkowy sprzęt w swojej kuchni.

Na kolejnych miejscach znalazły się „wygodne sprzęty”, jak zmywarka (31%), ekspres do kawy (23%) i sokowirówka (19%). Mimo panującego trendu na zdrową żywość, 16% ankietowanych nie wyobraża sobie swojej kuchni bez frytownicy. Jak pokazują badania, panowie cenią wygodę i oszczędność czasu – jedyne urządzenia, które uznają jako niezbędne w kuchni częściej niż kobiety to kuchenka mikrofalowa i ekspres do kawy.

Jak wynika z badania, w przypadku typowych sprzętów AGD dominują te wolnostojące. Tego typu lodówki posiada 86% ankietowanych, a piekarniki 65%. Jedynie zmywarkę częściej posiadamy w zabudowie (23%). Choć większość Polaków deklaruje brak tego sprzętu w domu (59%).

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Halinka, 2016-11-18 10:05:04

  Lodowka, kuchenka gazowa, zmywarka... to musi byc w kuchni! Ja spedzam w niej sporo czasu ze wzgledu na dwoje malych dzieci i u mnie swietnie sprawdza sie tez blender, szczegolnie ten z morphy richards bo sluzy mi juz dlugo a przygotowanie posilkow dla dzieci jest wrecz ekspresowe!
 • Karollina, 2016-06-15 07:12:34

  No właśnie u mnie tez kuchenka gazowa i ta nieszczęsna butla... ciężka, co chwila to problem z wniesieniem do domu, nie mówiąc już o tak samo kłopotliwej wymianie...
 • poolala, 2016-06-14 06:44:35

  Lodówka - jak zyć bez lodówki? Zmywarka też moim zdaniem już konieczność. Wiadomo piekarnik musi być, no i kuchenka - u mnie gazowa z butla. Jest nowocześnie, super mi w mojej kuchni, gotowanie to przyjemność, gorzej ze sprzątaniem.

POLECAMY W SERWISACH