• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
21 sty 2014 15:22

Praktyczne wskazówki: co warto wiedzieć o płytach indukcyjnych?

Zanim zdecydujemy się na zakup płyty indykcyjnej warto poznać jej wady i zalety. Fachowym okiem spogląda na nie specjalnie dla was architekt Agata Piltz.

Na początek warto wiedzieć jak płyta indukcyjna w ogóle działa. W dużym skrócie. Jest to szklana płyta, pod którą znajdują się cewki indukcyjne. Gdy postawimy na niej naczynia ze stali ferromagnetycznej (przyciągającej magnes) zamykamy obwód i cewki wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, wytwarzające ciepło w naczyniu. Podgrzewa się więc nie płyta, tylko dno naczynia i to co w nim gotujemy.

Fot. Electrolux.
Fot. Electrolux.

Płyta indukcyjna szybciej niż ceramiczna, reaguje na zmniejszenie mocy, szybciej się rozgrzewa i studzi szkło nad polem, gdzie stał garnek. Jest też energooszczędna. Nagrzewa się bowiem garnek i jego pole, a nie cała płyta. Potrzeba więc mniej energii na podgrzanie potrawy niż w kuchni ceramicznej.

Fot. Miele.
Fot. Miele.

Oba rodzaje płyt, ze względu na swoją gładką powierzchnię, która nie wymaga szorowania, łatwo utrzymać w czystości. Dodatkowo – płyta indukcyjna cały czas jest zima, więc to, co wypadnie nam z patelni lub garnka nie przypali się i bez trudu zniknie po zmyciu mokrą szmatką.

I jeszcze jeden ważny bonus chłodnej powierzchni. Całkowicie znika ryzyko poparzenia, bo nawet gdy nie wyłączymy pola – bez garnka jest ono nieaktywne i pozostaje zimne. Po gotowaniu płyta będzie wprawdzie ciepła, ale jest to tylko ciepło przekazane przez rozgrzany garnek.

Fot. Samsung.
Fot. Samsung.

Minusem płyty indukcyjnej pozostaje wciąż jej cena (nawet dwa razy wyższa niż ceramicznej) oraz konieczność posiadania garnków z magnetycznym, cienkim dnem. Nie nadają się do niej garnki aluminiowe i z grubym dnem, które izoluje potrawę. 

Trzeba pamiętać, że płyty indukcyjne wytwarzają pole magnetyczne. Nie zaleca się więc ich stosowania osobom z rozrusznikiem serca – może być to dla nich niebezpieczne. Natomiast położenie w pobliżu płyty karty kredytowej może spowodować jej rozmagnesowanie.

Zdjęcie otwierające: Shutterstock.

 • Zanim kupisz sprawdź:

  – wymiary urządzenia (szczególnie ważna jest szerokość),

  – ilość pól grzewczych,

  – ilość i rodzaje oferowanych funkcji,

  – całkowity pobór mocy,

  – moc przyłączeniową/rodzaj zasilania.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
 • poolala, 2016-06-14 06:29:28

  U mnie też gazowa i butlę kupuję. Jest nie ukrywam trochę z tym problemów, ale mozna to ogarnąć. Tym bardziej że od jakiegoś czasu nie kupuje już ciężkich, brzydkich butli a wybrałam lżejszą, nowoczesną.
 • Olga, 2015-05-31 22:51:06

  Moim zdaniem dla przeciętnego człowieka lepszym rozwiązaniem jest tradycyjna płyta, ja mieszkam w małej miejscowości i tu mało kto ma płytę indukcyjną, lepsza i tańsza przede wszystkim jest kuchnia gazowa, nie ma stałych opłat, wszystko zależy jak wydajnie gotujemy i w zależności od ilości członków rodziny na ile butla gazowa wystarcza.

POLECAMY W SERWISACH