• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 gru 2010 11:12

Prasujemy rachunki

Żelazko to jeden z najmniejszych domowych pożeraczy prądu. Prasowanie zaś należy do najbardziej nielubianych obowiązków. W nowych modelach producentom udało się połączyć wygodę z energooszczędnością.

Można kupować ubrania prêt-à-porter, których nie trzeba prasować albo stosować funkcje typu bez zagnieceń w pralkach i suszarkach, by prasowania było mniej. Jednak i tak żelazko to urządzenie niezbędne w każdym domu. Oczekujemy od niego, by szybko się nagrzewało, prasowało dokładnie i miało wygodną rączkę.

Przeciętne żelazko zużywa nawet do 10 razy więcej prądu niż, włączony w tym samym czasie, telewizor LCD. Dużo energii pozwalają zaoszczędzić funkcje EKO, dostępne w nowych modelach. Podczas prasowania tradycyjnymi żelazkami rachunki można obniżać skracając prasowanie. Pomocne są zwłaszcza różnego rodzaju systemy i generatory pary, spryskiwacze oraz gładkie stopy prasujące.

Po wciśnięciu przycisku EKO, niektóre żelazka pobierają mniej prądu, ale jakość prasowania zostaje zachowana, jak przy pełnej mocy.

Producenci stosują różne rozwiązania chronione patentami, m.in. „rozpoznawanie“ przez żelazko położenia stopy i nacisku na nią. Gdy nie prasuje, np. w czasie układania bielizny, zużycie energii elektrycznej spada. W innych modelach redukowana jest ilość wytwarzanej pary, a wraz z nią rachunki za prąd.

Oszczędności są szacowane na ok. 20% – to wystarczy, by przez godzinę „za darmo“ oglądać telewizję podczas... prasowania.

TS25GP100 Green Power – stacja pary z kompaktowym żelazkiem; ma energooszczędną funkcję ECO oraz wyłącza się automatycznie, gdy jest w bezruchu: po 30 s – w pozycji poziomej lub przewrócone, po 8 min – w pozycji pionowej; regulowana ilość pary do 110 g/min, automatyczny wskaźnik odkamieniania; zielony kabel symbolizuje energooszczędność; cena: ok. 949 zł, Siemens.

Siemens
fot. Siemens

Oszczędzaniu (i bezpieczeństwu) sprzyja też funkcja automatycznego wyłączania. Polega ona na tym, że żelazko samo się wyłącza, gdy jest w bezruchu. Większość producentów ma w ofertach modele wyłączające się w dwóch pozycjach: pionowej i poziomej, nieliczni – dodatkowo w trzeciej: w razie jego przewrócenia. Funkcja przydaje się, gdy zapomina się o wyłączeniu żelazka, także w momencie odebrania telefonu. ES-177 – żelazko; funkcja Strażak wyłącza je po 8 min bezruchu w pozycji pionowej, zaś poziomej po 30 s; wyposażone w spryskiwacz, regulację mocy pary (uderzenie do 80 g/min, a ciągły wyrzut do 18 g/min) i funkcję samooczyszczania z osadów Self Clean; cena: ok. 114 zł; MPM Product.

MPM Product
fot. MPM Product

GC9140 – zestaw do prasowania parowego; ekologiczne ustawienie pozwala oszczędzić 20% energii i 40% wody; ciągły strumień pary do 120 g/min oraz wyrzut do 200 g/min, automatyczne usuwanie kamienia; cena: ok. 1.699 zł, Philips.

Philips
fot. Philips

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH