• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
24 lip 2012 15:33

Prosto z kranu

Zamiast kupować wodę butelkowaną, możesz wyposażyć kuchnię w dzbanek, dystrybutor lub baterię zlewozmywakową z filtrem. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła pić bez obaw wodę z kranu

Grohe Blue Chilled&Sparkling – bateria wyposażona w filtr, system chłodzący i carbonator; prawy kurek służy do sterowania strumieniem (jak w innych bateriach), zaś lewy reguluje zawartość kwasu węglowego w wodzie przefiltrowanej i schłodzonej (niegazowanej, lekko gazowanej, gazowanej); cena: ok. 2.681 euro/zestaw startowy, Grohe.

' title=
fot. Grohe

Smak, zapach, zmętnienie – to najczęściej nam przeszkadza w wodzie z kranu. Filtrowanie pozwala usunąć z niej kamień i zanieczyszczenia, dzięki czemu można ją pić bez przegotowania. Badania konsumenckie (przeprowadzone przez firmę Electrolux) wykazały, że wodę filtrowaną nie tylko pijemy. Podajemy ją także domowym zwierzakom i używamy do podlewania kwiatów. Dzbanki z filtrami to najprostszy sposób na nieograniczony dostęp do czystej wody we własnym domu. Są skonstruowane tak, że można je przechowywać także na największym balkoniku na drzwiach lodówek. Bogata kolorystyka pozwala dopasować je do wystroju kuchni.

W dzbankach stosuje się filtry sorpcyjno-zmiękczające, pozwalające szybko i tanio uzyskać wodę miękką oraz bez metali ciężkich. Węgiel aktywny zaś poprawia jej smak i zapach. W niektórych modelach filtry są dodatkowo pokryte drobinkami srebra, które hamuje rozwój bakterii na 48 godzin w przefiltrowanej wodzie. Nowością są butelki z filtrami węglowymi, polecane dla osób aktywnych – można je wziąć na przejażdżkę rowerem, plażę czy siłownię. Poprawiają one smak i zapach wody lecz nie usuwają minerałów (jak filtry zmiękczające). Komfortowym rozwiązaniem jest instalacja w kuchni baterii zlewozmywakowej z przełącznikiem do wody: filtrowanej – przeznaczonej do picia (filtr trzeba z reguły kupić osobno), i niefiltrowanej – do mycia naczyń czy produktów spożywczych. Najbardziej luksusowe modele są dodatkowo wyposażone w system chłodzenia i gazowania wody. Prosto z kranu można więc nalewać wodę nie tylko przefiltrowaną i chłodną, ale i z małą lub dużą ilością bąbelków albo niegazowaną.

Dobra rada
Używanie filtrowanej wody w żelazkach, stacjach pary czy czajnikach ogranicza powstawanie na nich kamiennych osadów.

EdelWasser - system oczyszczania wody, działający na zasadzie odwróconej osmozy i 5-stopniowego systemu filtracji; eliminuje zanieczyszczenia, bakterie i wirusy; nie wymaga podłączenia do prądu; ma funkcje ciągłego przepływu i równomiernego ciśnienia wody oraz 2 zbiorniki, w tym z systemem antybakteryjnym; cena: ok. 3.000 zł, Zepter.

' title=
fot. Zepter

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH