• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
28 gru 2011 12:42

Przyjemne prasowanie

To prawda! Prasowanie może być przyjemnością. Jeden ruch żelazka i pościel jest uprasowana z dwóch stron. Na bawełnianej koszuli nie zostaje ani jedna zakładka.

STACJE PARY 

Prasowanie z funkcją pary dostępne jest w praktycznie każdym żelazku. Jednak tylko niektóre modele – nazywane stacjami – generują parę o bardzo wysokim ciśnieniu – z reguły 3,5-5 barów (mają specjalne generatory). Taka para wnika głęboko w tkaniny i prostuje włókna, ale jednocześnie ma niską wilgotność, dzięki czemu pozostają one suche.

Zalet prasowania z parą pod wysokim ciśnieniem jest więcej. Przede wszystkim ubrania czy pościel można prasować tylko z jednej strony, co skraca czas pracy. Na czarnej odzieży nie ma efektu świecenia. Prasuje się lżej, szybciej i... niekoniecznie na desce. Stacji pary można bowiem używać w pionie, bez zdejmowania odzieży z wieszaków, np. do wygładzania garniturów, a także zawieszonych na karniszach zasłon czy firan.

W taki sposób możliwe jest prasowanie także ubrań, które zwykłym żelazkiem albo w ogóle się nie uda, albo jest trudne, np. zdobione cekinami czy zimowe, wełniane płaszcze. Poza tym para dezynfekuje tkaniny, niszcząc m.in. alergeny. Stacje pary dostępne są w wersjach kompaktowych (żelazko z generatorem pary) oraz jako systemy do prasowania (żelazko, generator pary, deska).

Niektórych modeli można używać do... sprzątania. Wystarczy odłączyć generator pary, zainstalować odpowiednią końcówkę, by wyczyścić okna lub podłogę. Kolejna nowość to stacje nie wymagające regulacji temperatury. Rozmaite tkaniny prasuje się bez sortowania – i żadna się nie przypali.

AKTYWNA DESKA

Dobra deska to – dosłownie! – podstawa przyjemnego prasowania. Nieprzypadkowo deski polecane do stacji pary są nazywane aktywnymi. Pomagają bowiem w prasowaniu. Mają dwie praktyczne funkcje: nadmuchu oraz odsysania pary. Nadmuch tworzy rodzaj balona powietrznego – unosi delikatnie materiały i umożliwia prasowanie bez przyciskania ich do powierzchni deski.

Materiały, w tym tak delikatne i śliskie, jak jedwab czy atłas, same (prawie) układają się pod stopką żelazka. Funkcja odsysania zaś powoduje, że para dokładnie przenika przez tkaniny, w tym grube, kilkakrotnie złożone. Prasując tylko po jednej stronie, łatwiej uzyskać efekt prasowania z obu. Aktywne deski mają charakterystyczne antenki, które służą do podtrzymywania podczas pracy (by nie przeszkadzał) przewodu łączącego żelazko z generatorem pary.

Każda deska ma regulację wysokości w zakresie od 75 cm (dla osób niskich) do 100 cm (dla wysokich). SI 4.100 CB HOME LINE – stanowisko do prasowania (parownica, żelazko parowe i deska); żelazko posiada regulację temperatury i wydatku pary, deska – miejsce do przechowywania żelazka, funkcje odsysania pary oraz nadmuchu; parownicy można również używać do czyszczenia np. płytek, okapów, okien (akcesoria w komplecie); cena: ok. 2.400 zł (w sieciach Elektro/AGD), Kärcher.

' title=
fot. Kärcher
' title=
fot. Kärcher

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH