• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
30 maj 2011 11:43

Rewolucja bez ograniczeń

Teraz to płyty indukcyjne dostosowują się do arsenału naszych garnków i patelni, a nie my do nich. Gotujemy tak, jak nam wygodnie. Koniec z pamiętaniem o odpowiednich średnicach i kształtach.

W najlepiej wyposażonych, nowych modelach w ogóle nie ma pól grzejnych. Naczynia można ustawiać w dowolnych miejscach. Możliwość łączenia indukcyjnych pól grzejnych to ogromne ułatwienie w doborze naczyń.

Płyta HK884400FG MaxiSense marki AEG potrafi ­łączyć pola lewe z lewym i prawe z prawym, przy czym drugie pole kopiuje ustawienia pierwszego. Ma funkcję oszczędzania energii. (cena: ok. 5.299 zł; szer. 78 cm; www.aeg-electrolux.pl)

www.aeg-electrolux.pl
fot. www.aeg-electrolux.pl

Indukcja elastyczna

Dotąd było tak, że należało kupować naczynia dopasowane kształtami i średnicami do wielkości pól grzejnych płyt indukcyjnych (tak by je zakrywały). Dlaczego? Bo to urządzenia gotujące „na zimno” (wykorzystują pole magnetyczne), generujące ciepło wyłącznie w dnach naczyń z materiału ferromagnetycznego, np. stali szlachetnej. Bez ustawienia odpowiedniego garnka nie można ich nawet uruchomić!

Najnowszych modeli płyt indukcyjnych nadal nie uruchomi się bez uprzedniego ustawienia garnka, ale mają one więcej cewek indukcyjnych pod szklaną powierzchnią, niż standardowe urządzenia. Powoduje to, że naczynia można dobierać swobodniej i gotować w tzw. trybie elastycznym: w kilku garnuszkach jednocześnie, czy w jednej, bardzo dużej brytfannie.

Naczynia mogą mieć dowolne kształty. Nie trzeba pilnować, aby zakrywały wyznaczone (najczęściej okrągłe) pole grzejne.

Płyty nowej generacji nie tylko automatycznie rozpoznają i podgrzewają garnki w miejscu, gdzie je postawiliśmy (to potrafią również standardowe płyty indukcyjne), ale i – gdy zostaną przesunięte – z reguły określają ich nową pozycję, by kontynuować pracę wraz z wcześniejszymi ustawieniami.

Wygodnie i oszczędnie

W rankingach płyty indukcyjne zajmują najwyższe lokaty pod względem oszczędnego wykorzystania energii, szybkości, komfortu obsługi. Moc grzania można zmieniać precyzyjnie i błyskawicznie.

Zaletą płyt indukcyjnych jest również bezpieczeństwo. Ich powierzchnia nagrzewa się wyłącznie od dna garnków (podczas pracy nie ma – charakterystycznych dla płyt ceramicznych – czerwonych, gorących pół grzejnych), więc można dotykać do szkła wokół naczyń. Resztki ciepła, które gromadzą się pod naczyniem, szybko się rozpraszają – proces ten sygnalizują specjalne wskaźniki.

Każda płyta indukcyjna ma dodatkowo szereg zabezpieczeń. Standardem są blokady przed dziećmi oraz automatyczne wyłączanie, gdy ustawienia nie są zmieniane przez dłuższy czas.

W nowych modelach ciekawą funkcją jest tryb oszczędzania energii. Polega on na tym, że podgrzewanie jest wyłączane przed upływem ustawionego czasu, aby maksymalnie wykorzystać ciepło resztkowe.

WASZE KOMENTARZE (15)

DODAJ KOMENTARZ
 • PanMariusz, 2017-02-21 08:35:18

  Wybór odpowiedniej butli gazowej trzeba dobrze przemyśleć.
 • Kasska, 2016-04-26 06:54:21

  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. grill i tak już kupiony - gazowy, a butle Nano faktycznie są na BP u nas, podobno są już mega długo, tylko pewnie nie zwracałam uwagi...
 • Janek, 2016-04-24 08:25:35

  Moim zdaniem lepszy i wygodniejszy jest grill gazowy po prostu, bo wystarczy przekręcić pokrętło i wcisnąć przycisk zapalarki, a po kilku minutach można rozpoczynać grillowanie.Mały grill gazowy zmieści się na większości tarasów i balkonów. Ponadto, grill gazowy można rozpalić przy pomocy zapalarki elektrycznej, unikając w ten sposób jakiegokolwiek otwartego płomienia. Grill węglowy wymaga więcej otwartej przestrzeni. A z obu grillów jedzenie smakuje tak samo:) Co do wyboru butli to ta Nano jest ok, i w przypadku grilla spokojnie na długo wystarczy, co tez jest plusem bo węgla zazwyczaj idzie dużo więcej.
 • Kaska, 2016-04-20 20:13:43

  Grill gazowy? Jest wygodniejszy niż tradycyjny? przed sezonem jest i czas planować pierwsze majówkowe grille:D
 • Janek t., 2015-08-28 07:46:42

  dzięki z info, dom light sam wypróbuję zapowiadają jeszcze ciepłe dni więc i okazja będzie dobra. Grill gazowy ogólnie w tym sezonie sprawdza się rewelacyjnie.Najlepsza inwestycja.
 • robek, 2015-08-17 11:19:14

  Na BP można tez kupić butlę Dom Light - teraz w sezonie wakacyjnym idealna jest do grila gazowego
 • Paula, 2015-08-14 16:32:54

  W tym roku kilka razy nie miałam prądu, bo burza, bo wichura bo upał... Bez kuchenki gazowej ciężko by było, a tak mam teraz dwie butle w tym jedna małą nano i nie muszę się martwić.
 • berr, 2015-07-29 07:32:34

  Czyli jednak jest trochę kwestii na które trzeba zwrócić uwagę, chyba warto na etapie planowania budowy juz rozważać taka opcję ogrzewania domu
 • Andrzej, 2015-07-28 08:24:33

  Wiadomo miejsce musi być \"specjalne\", zbiornik nie może stać w zagłębieniu terenu, w pobliżu rowów, studni ani na obszarach podmokłych; należy zachować minimalne odległości od budynków, dróg, granicy działki i elektrycznych linii napowietrznych no i tankowanie nie powinno stwarzać problemów. Ale da się to zorganizować.
 • berr, 2015-07-26 18:56:11

  Dzierżawa zbiornika -nawet nie wiedziałam że tak można, a co jeśli pojawi się w okolicy gaz ziemny? Nie będzie problemów wówczas? I ta ogólnie to trzeba jakieś miejsce specjalnie przystosować do zbiornika?
 • andrzej, 2015-07-19 14:19:22

  Z dostawą gazu kłopot? Chyba żartujesz. To akurat nie jest wcale problem, w porównaniu z np dostawą węgla;P
 • Rafał, 2015-07-15 07:47:47

  Amerigas daje możliwość wydzierżawienia zbiornika - co w mojej opinii jest super sprawą, bo nie interesuje Cię wiele rzeczy, które oni załatwiają za ciebie.
 • berr, 2015-07-14 07:41:44

  Ok ogrzewanie gazem, a nie jest to większy kłopot jeśli chodzi o dostawę gazu? I taki zbiornik - przeciez trzeba go jednak najpierw kupić!
 • Beata, 2015-07-13 07:32:02

  U nas grzejemy gazem płynnym i jednocześnie na gazie gotujemy, więc z przyzwyczajenia też nie zdecydowałabym się na inne rozwiązanie. Mamy zbiornik amerigas, który stoi z tylu domu i jest to dla nas opcja komfortowa. POza tym co do palników i samej kuchenki, ustawienia garnków itp. - sprytna Pani Domu poradzi sobie w każdej sytuacji;P
 • Olga, 2015-06-11 21:57:21

  Mi osobiście o wiele wygodniej, bardziej komfortowo gotuje się n kuchence gazowej, taka opcja tez jest sporo tańsza i bardziej ekonomiczna, a odkąd mam butle więc i z wymianą buli problemów mniej

POLECAMY W SERWISACH