Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Gaggenau

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 30 maj 2011 11:43

Rewolucja bez ograniczeń

Teraz to płyty indukcyjne dostosowują się do arsenału naszych garnków i patelni, a nie my do nich. Gotujemy tak, jak nam wygodnie. Koniec z pamiętaniem o odpowiednich średnicach i kształtach.

W najlepiej wyposażonych, nowych modelach w ogóle nie ma pól grzejnych. Naczynia można ustawiać w dowolnych miejscach. Możliwość łączenia indukcyjnych pól grzejnych to ogromne ułatwienie w doborze naczyń.

Płyta HK884400FG MaxiSense marki AEG potrafi ­łączyć pola lewe z lewym i prawe z prawym, przy czym drugie pole kopiuje ustawienia pierwszego. Ma funkcję oszczędzania energii. (cena: ok. 5.299 zł; szer. 78 cm; www.aeg-electrolux.pl)

www.aeg-electrolux.pl
fot. www.aeg-electrolux.pl

Indukcja elastyczna

Dotąd było tak, że należało kupować naczynia dopasowane kształtami i średnicami do wielkości pól grzejnych płyt indukcyjnych (tak by je zakrywały). Dlaczego? Bo to urządzenia gotujące „na zimno” (wykorzystują pole magnetyczne), generujące ciepło wyłącznie w dnach naczyń z materiału ferromagnetycznego, np. stali szlachetnej. Bez ustawienia odpowiedniego garnka nie można ich nawet uruchomić!

Najnowszych modeli płyt indukcyjnych nadal nie uruchomi się bez uprzedniego ustawienia garnka, ale mają one więcej cewek indukcyjnych pod szklaną powierzchnią, niż standardowe urządzenia. Powoduje to, że naczynia można dobierać swobodniej i gotować w tzw. trybie elastycznym: w kilku garnuszkach jednocześnie, czy w jednej, bardzo dużej brytfannie.

Naczynia mogą mieć dowolne kształty. Nie trzeba pilnować, aby zakrywały wyznaczone (najczęściej okrągłe) pole grzejne.

Płyty nowej generacji nie tylko automatycznie rozpoznają i podgrzewają garnki w miejscu, gdzie je postawiliśmy (to potrafią również standardowe płyty indukcyjne), ale i – gdy zostaną przesunięte – z reguły określają ich nową pozycję, by kontynuować pracę wraz z wcześniejszymi ustawieniami.

Wygodnie i oszczędnie

W rankingach płyty indukcyjne zajmują najwyższe lokaty pod względem oszczędnego wykorzystania energii, szybkości, komfortu obsługi. Moc grzania można zmieniać precyzyjnie i błyskawicznie.

Zaletą płyt indukcyjnych jest również bezpieczeństwo. Ich powierzchnia nagrzewa się wyłącznie od dna garnków (podczas pracy nie ma – charakterystycznych dla płyt ceramicznych – czerwonych, gorących pół grzejnych), więc można dotykać do szkła wokół naczyń. Resztki ciepła, które gromadzą się pod naczyniem, szybko się rozpraszają – proces ten sygnalizują specjalne wskaźniki.

Każda płyta indukcyjna ma dodatkowo szereg zabezpieczeń. Standardem są blokady przed dziećmi oraz automatyczne wyłączanie, gdy ustawienia nie są zmieniane przez dłuższy czas.

W nowych modelach ciekawą funkcją jest tryb oszczędzania energii. Polega on na tym, że podgrzewanie jest wyłączane przed upływem ustawionego czasu, aby maksymalnie wykorzystać ciepło resztkowe.

WASZE KOMENTARZE (14) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA