Tradycyjne pączki przyrządzane w Wielkopolsce i na Kujawach. Fot. Radosław Kożuszek.

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Tradycyjne pączki przyrządzane w Wielkopolsce i na Kujawach. Fot. Radosław Kożuszek.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
11 lut 2015 08:32

Tłusty czwartek. Poznaj przepis na tradycyjne pączki!

W czasie ostatków na stole nie może zabraknąć pączków. Zróbcie je sami!

Pączki są jednym z najbardziej tradycyjnych ciast polskich i nie może się bez nich obyć żadna zabawa karnawałowa. W ostatki przeciętny Polak pochłania ponad 6 pączków. Mimo znacznej ich kaloryczności pamiętajmy, że jeśli ktoś w tym okresie w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło. Dlatego wypróbujcie stary przepis na tradycyjne wielkopolsko-kujawskie pączki.

Składniki:

0,5 kg mąki tortowej

50 g drożdży

¼ szklanki cukru

4 żółtka z dużych jaj

1 szklanka i dwie łyżki mleka

szczypta soli

50 g masła

3 łyżki spirytusu

słoiczek dżemu do nadzienia

¾ l oleju do smażenia 

Wykonanie:

1. Drożdże rozcieramy z 1 łyżeczką cukru, 1 łyżeczką mąki i 2-3 łyżkami ciepłego mleka. Otrzymany rozczyn pozostawiamy na kilka minut w ciepłym miejscu, aż do wyrośnięcia. Przygotowujemy szeroką miskę, najlepiej emaliowaną. W niej ucieramy przy pomocy drewnianej kuli (pałki) żółtka wraz z cukrem do uzyskania jednolitej masy. Pod koniec ucierania należy dodać spirytus. Wlewamy rozpuszczone, ciepłe masło. Dodajemy przesianą wcześniej mąkę, szczyptę soli, cieple mleko i wyrośnięte drożdże.

2. Wyrabiamy ciasto przy pomocy drewnianej łyżki (ciasto można również wyrabiać ręcznie). Należy uważać, aby nie było zbyt rzadkie. Musi ono być na tyle sztywne, żeby odchodziło od ręki.

3. Następnie miskę z wyrobionym ciastem przykrywamy ścierką kuchenną (najlepiej lnianą) i w ciepłym miejscu pozostawiamy do wyrośnięcia.

4. Po wyrośnięciu urywamy kawałki ciasta i formujemy z niego małe placuszki, na których środkowej część układamy łyżeczkę dżemu. Następnie placuszek dokładnie zlepiamy w ten sposób, aby nadzienie znalazło się w środku. Ważne jest, aby dżem nie wypływał na zewnątrz. Dokładnie zlepione pączki układamy zlepioną częścią na stolnicy (stole) wcześniej posmarowanej olejem. Aby ciasto nie kleiło się do rąk w trakcie lepienia należy, co pewien czas, smarować ręce tłuszczem.

5. Tak przygotowane pączki przykrywa się ściereczką i pozostawia w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.

6. W tym czasie rozgrzewamy w garnku olej. Tłuszcz jest gotowy do smażenia pączków jeżeli po włożeniu do niego małego plasterka obranego ziemniaka wypłynie on od razu na powierzchnię. Aby zabezpieczyć pączki przed wpijaniem dużej ilości oleju należy również, co pewien czas wkładać do garnka w czasie pieczenia mały kawałek ziemniaka. Warzywo wymieniamy na świeże po jego upieczeniu (zbrązowieniu).

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH