• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
22 lut 2011 14:59

Twoja enoteka

Polecamy winiarki, które nie tylko zapewniają odpowiednią temperaturę winom, ale też chronią cenne gatunki przed obcymi zapachami

Wino to szlachetny trunek, którego smakiem i bukietem można delektować się w pełni dopiero po schłodzeniu. W domowych warunkach idealnymi urządzeniami do jego przechowywania są winiarki. Nie tylko zapewniają odpowiednią temperaturę, ale też chronią cenne gatunki przed drganiami, obcymi zapachami, promieniowaniem UV. Są też dekoracją kuchni.

Electrolux
fot. ERW33900X CoolCenter – dwie strefy temp. (6-12 i 6-18°C), do 75 butelek, do zabudowy; oświetlenie, kosz-szflada na napoje, zabezpieczenie przed dziećmi, sygnalizacja otwartych drzwi, na stali powłoka zabezpieczająca przed odciskami palców; cena: ok. 6.819 zł, Electrolux.

Winiarki działają w podobny sposób jak tradycyjne lodówki. Wszystkie jednak posiadają filtry chroniące wina przed przenikaniem niepożądanych zapachów oraz rozwiązania zabezpieczające przed drganiami, także wywołanymi ruchem ulicznym. Dzięki panującej w nich odpowiedniej wilgotności, nie odklejają się etykiety, a korki nie wysychają. Drzwi zaś są z reguły przeszklone, tak by można było oglądać kolekcję trunków bez ich otwierania. Wewnętrzne oświetlenie dodatkowo eksponuje zawartość. W kuchni winiarkę można albo zabudować w meblach, albo ustawić – jako model wolno stojący – w pobliżu jadalni czy wyspy z blatem barowym. Chłodziarki do wina występują w dwóch wersjach: typu piwnica oraz ze strefami temperatury. Typu piwnica są przeznaczone do długiego przechowywania wina (jak w prawdziwej piwnicy); panuje w niej ta sama temperatura (wybrana przez użytkownika).

W modelach ze strefami zaś temperaturę można zróżnicować, np. ustawić niższą dla win musujących, wyższą – czerwonych. Warto wiedzieć, że podawana przez producentów maksymalna liczba butelek, mieszczących się w chłodziarce, dotyczy tych o pojemności 0,75 l. Najmniejsze są przeznaczone na 18 butelek, największe – ok. 200. Niektóre modele można zamknąć na klucz, np. przed dziećmi. WZ 24/HA EXPERIENCE – typu piwnica (4-20°C), na 24 butelki, do zabudowy; oświetlenie; cena: ok. 3.500 zł, Hotpoint-Ariston.

Hotpoint-Ariston
fot. Hotpoint-Ariston

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH