• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 marz 2009 22:22

Zmywarki wolnostojące

Jej obecność w kuchni to wygoda, oszczędność wody oraz wolny czas dla siebie i rodziny. Zmywarkę naprawdę warto mieć, a z decyzją o zakupie nie trzeba zwlekać do remontu kuchni.

Do istniejącego już wnętrza, w którym pierwotnie nie przewidziano na nią miejsca, lepiej wybrać urządzenie wolno stojące, bo o wiele łatwiejszy będzie montaż.

Wolno stojąca zmywarka daje swobodę wyboru jej ustawienia. Może znaleźć się zarówno w ciągu szafek stojących w okolicy zlewozmywaka, jak i z dala od kuchennej zabudowy w wygodnym dla użytkownika miejscu. Jest wybierana do nowych wnętrz, w których z założenia wszystkie duże urządzenia AGD są w wersji wolno stojącej oraz do kuchni – ze względu na łatwiejszy montaż - w których pierwotnie nie przewidziano miejsca na takie urządzenie.

Decydując się na zmywarkę wolno stojącą należy pamiętać, że nie można jej w żaden sposób zabudowywać; niektóre modele posiadają zdejmowany blat, co pozwala ustawić je wśród szafek pod jednym blatem roboczym. Wygląd i wyposażenie wnętrza, a także funkcje i możliwości zmywarek wolno stojących i do zabudowy w tej samej grupie zaawansowania technologicznego nie różnią się. Te pierwsze jednak mają z reguły nieco niższą cenę.

Electrolux
VISI - obudowa w kolorze srebrnym z przeszklonym okienkiem; szer.: 60 cm, poj.: 12 kompletów, zmywanie w pełni automatyczne, oświetlenie wewnętrzne, opóźnienie startu, klasy AAA; cena: ok. 3.50

Na 4-15 kompletów Jeżeli rodzina liczy więcej niż 3 osoby, lubimy spożywać posiłki w domu, a do tego jeszcze przyjmować gości, potrzebna jest zmywarka o szerokości 60 cm. I na taką musimy znaleźć miejsce w kuchni, mniejsza po prostu nie zda egzaminu. W innym przypadku wystarczy model o szerokości 45 cm. Pozostałe wymiary są w obu przypadkach zbliżone: wysokość - ok. 85 cm, głębokość - ok. 55-60 cm. Ponadto kupić można zmywarki kompaktowe (ok. 45x50x45 cm) – przeznaczone do ustawienia na blacie. Te szersze jednorazowo umyją 12-15 kompletów naczyń, węższe – 6-8, kompaktowe – 4-6.

Ekspert radzi
Jakub Wołodko
Dobre efekty zmywania i trwałość zmywarki w dużej mierze zależą od właściwego użytkowania. Ważne, by przed włożeniem naczyń, usunąć z nich resztki jedzenia i dobrać odpowiedni program. Polecam też środki zmiękczające wodę oraz preparaty zapobiegające osadzaniu się kamienia. Okresowego czyszczenia wymagają m.in. filtry, które zapewniają wydajną pracę urządzenia oraz ramiona natryskowe. Cząstki potraw, które dostaną się do wnętrza dysz czy filtrów mogą powodować nieprawidłową pracę zmywarki. W koszu dolnym umieszcza się naczynia najtrudniejsze do wyczyszczenia: garnki, półmiski, miski, pokrywki etc. Półmiski i pokrywki układamy dnem do góry, a głębokie garnki w pozycji przechylonej, by woda mogła z nich swobodnie wypływać. Kosz górny przeznaczony jest na szklanki, filiżanki, talerze, małe miski oraz niezbyt brudne płaskie garnki. Naczynia należy układać tak, by strumień wody nie powodował ich przemieszczania się. Kosz na sztućce może stanąć w górnej, jak i w dolnej części zmywarki..
Jakub Wołodko, menedżer produktu w firmie FagorMastercook

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH