Akcesoria kuchenne. Fot. Galicja dla Twojego Domu

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Akcesoria kuchenne. Fot. Galicja dla Twojego Domu
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
17 lip 2017 12:10

Akcesoria kuchenne - zobacz co warto mieć pod ręką

Co prawda Akcesoria kuchenne odgrywają drugoplanową rolę, ale nie ustępują w przydatności solidnym stalowym garnkom z kapslowym dnem, profesjonalnym patelniom i wielu innym kuchennym sprzętom.

Zawieszone na relingu w równym szeregu, ułożone w osobnej szufladzie lub wyeksponowane na specjalnym stojaku – ubijaki, łyżki i tarki są zawsze pod ręką, gotowe sprostać każdemu kulinarnemu zadaniu.

Jak mogą zasłużyć na miano niezbędników zapobiegliwej pani domu? Przede wszystkim powinny być wykonane z materiału trwałego i niewchodzącego w reakcję z żywnością. Stal nierdzewna wysokiej jakości doskonale nadaje się do tego celu. Stalowe akcesoria mają optymalną wagę, nie są ani za ciężkie, ani nie za lekkie – w sam raz, aby dłoń i nadgarstek nie męczyły się przy wykonywaniu jednostajnego ruchu mieszania, ucierania, tarcia czy ubijania. Pomagają w tym również dobrze wyprofilowane uchwyty. Ponadto stalowe łyżki, nabierki, cedzaki, szumówki i wyciskacze do czosnku są po prostu ładne – umyte i wytarte do sucha doskonale ozdabiają kuchenne wnętrze.

Proste w konstrukcji, łatwe w utrzymaniu czystości i różnorodne – to zalety dobrze skompletowanego zestawu, składającego się w wersji podstawowej z łyżki, łyżki cedzakowej, ubijaka do piany, ubijaka do ziemniaków oraz małej tarki, koniecznie w dwóch wersjach – prostej i półokrągłej. Do nich możemy dobrać widelec do mięsa, nabierkę, nabierkę do sosu, szumówkę i oczywiście wyciskacz do czosnku, a także różne rodzaje noży, w tym nóż do pizzy. Tak przygotowani jesteśmy w stanie wyczarować wyśmienite potrawy, na przykład wiosenne zielone puree z ulubionymi dodatkami – doskonały dodatek do ryb, kasz, makaronów lub sałatek z surowych warzyw.

Źródło: Galicja dla Twojego Domu

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH