• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 sty 2012 15:00

Do (nie)jednego kosza

Dlaczego segregowanie odpadów jest EKO? Dlaczego warto segregować śmieci? Na te, i na inne pytania odpowiedź w artykule

Dzięki selekcji można znacznie ograniczyć ilość odpadów, chroniąc tym samym środowisko naturalne, a przy okazji zmniejszyć wydatki, jakie na wywóz śmieci ponosimy z domowego budżetu. Jak segregować odpady?
Najlepszym sposobem jest segregacja „u źródła” prowadzona w każdym gospodarstwie domowym. Odpady segregujemy ze względu na rodzaj materiału, czyli: papier, plastik, szkło (i wyrzucamy do przeznaczonych na nie pojemników, które są już na każdym osiedlu), a oddzielną grupę stanowią tzw. odpady kompostowe. Najlepiej, jeśli na każdy rodzaj opadów przeznaczymy oddzielny pojemnik, co wcale nie oznacza, że w każdym kuchennym kącie musi znaleźć się osobny kosz na śmieci. Z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań i akcesoriów, segregowanie może być łatwe i wygodne, nie musi też odbywać się kosztem tak cennej w kuchni przestrzeni.

Gotowe sposoby na to, jak w praktyczny sposób poradzić sobie z domowymi odpadami, oferują producenci mebli kuchennych.
To idealne rozwiązanie dla tych, którzy są na etapie projektowania lub wybierania mebli. Nowoczesne zestawy meblowe wyróżniają się dbałością o szczegóły oraz funkcjonalnością. Dlatego zadbano także o wyposażenie ich w praktyczne akcesoria, takie jak np. wkłady do szuflad. I tak do głębokich szuflad pod zlewozmywak dopasowano specjalne ramy z plastikowymi pojemnikami na odpady. Przewidziano w nich także miejsce na umieszczenie detergentów czy akcesoriów do sprzątania. Innym rozwiązaniem są montowane w szafce zlewozmywakowej kosze, wysuwane na prowadnicach (przymocowanych do dna szafki). Mogą być podwójne (na dwa rodzaje odpadów) lub modułowe – nawet 5 pojemników, których wielkość można dopasować do wymiarów szafki.

W kuchniach zamawianych na wymiar, jak i tych już użytkowanych możemy bez problemu zainstalować sortowniki odpadów. Oferowane są w komplecie z prowadnicami i często także szablonami montażu. Do dyspozycji mamy zazwyczaj 2-4 pojemniki na różnego rodzaju odpady. Praktyczne rozwiązania to także tzw. rękawy wrzutowe, montowane w blacie (wymagają wykonania odpowiedniego wycięcia). Do rękawa możemy wrzucać odpady powstające podczas obierania i krojenia warzyw oraz owoców – trafią one wprost do zamontowanego pod blatem pojemnika. Podobny komfort pracy i możliwość segregowania odpadów, w momencie gdy powstają, możemy zagwarantować wybierając zlewozmywak z małym pojemnikiem na obierki umieszczonym w sąsiedztwie ociekacza. Nieużywany pozostaje przykryty, a napełniony łatwo wyjąć i opróżnić.

Co zrobić, jeżeli w kuchennej zabudowie brakuje miejsca na montaż nowoczesnego segregatora, albo mamy już zainstalowany tradycyjny kosz z jednym pojemnikiem? Rozwiązaniem mogą być kosze wolno stojące. Wśród nowości znajdziemy także kosze z umieszczonymi wewnątrz dwoma pojemnikami, w których możemy segregować odpady. Wybierając worki na śmieci warto sięgać po te EKO, ponieważ produkowane są niemal całkowicie z surowców odzyskanych w procesie recyklingu, a ich rozkład jest nieporównywalnie krótszy niż standardowych worków. Sortownik 300-60 Duo firmy Franke, w zestawie z dwoma pojemnikami o poj. 22 l, pozwala wygodnie segregować w domu 2 rodzaje odpadów. Zamontowany w pokrywie aktywny filtr zapobiega roznoszeniu się zapachów. W komplecie szuflada z mechanizmem automatycznego domykania. Cena: ok. 906 zł.

' title=
fot. Franke

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH