• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
12 sie 2009 11:56

Ostra rzecz

Do krojenia, cięcia, siekania, filetowania, porcjowania, plastrowania, obierania i skrobania. Rzecz w kuchni potrzebna, rzecz w kuchni niezbędna, po prostu - ostra rzecz!

Fot. Lurch/Fide.pl
Fot. Lurch/Fide.pl

 

Nóż uniwersalny - z ząbkowanym ostrzem o dł. 30 cm - do porcjowania mięsa i ryb, plastrowania wędlin i krojenia pieczywa; w zestawie także krótki nóż z zakrzywionym ostrzem, do obierania warzyw i owoców. Cena: ok. 180 zł, Lurch/Fide.pl.

Lurch/Fide.pl nóż
fot. Lurch/Fide.pl

Nóż do chleba - spiczasty, zaprojektowany do codziennego użytku; solidna rękojeść i osłona na palec gwarantują pewny i bezpieczny uchwyt; dzięki piłce, bez trudu tnie wszystkie rodzaje pieczywa. Cena: ok. 38 zł, Fiskars.

Fiskars nóż
fot. Fiskars

Nóż do łososia - z kolekcji Kappa, o dł. 32 cm, z jednego kawałka szlachetnej stali molibdenowej, ręcznie wykutej; bardzo długa i ostra klinga gwarantuje, że nawet największy okaz łososia zostanie perfekcyjnie rozkrawany; twardy i elastyczny zarazem; nagrodzony Red Dot Design Award za tradycyjny sposób produkcji oraz innowacyjny design. Cena: ok. 649 zł, Solingen.

Solingen nóż
fot. Solingen

Edge - dębowy blok z siedmioma nożami (m.in. do pieczywa, filetowania, obierak i santoku) i ostrzałką; blok z drewna dębu, ze stalowym uchwytem. Cena: ok. 999 zł, Sagaform/Myin.

Sagaform/Myin noże
fot. Sagaform/Myin

Yanagiba - tradycyjny japoński nóż z kolekcji Seki Magoruku Redwood, przeznaczony do plasterkowania ryb, mięsa, warzyw, owoców; ostrze o dł. 18 cm - ze stali chromowo-niklowej, rękojeść - z cedru japońskiego. Cena: ok. 209 zł, KAI/Myin.

KAI/Myin nóż
fot. KAI/Myin

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH