Kontrast koloru, formy i odczucia są centralnym przekazem kolekcji Black & White, która zmienia zasady wyglądu formalnego stołu wprowadzając prostotę ręcznego rzemiosła. Projekt: Marek Cecuła. Fot. Ćmielów Design Studio

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Kontrast koloru, formy i odczucia są centralnym przekazem kolekcji Black & White, która zmienia zasady wyglądu formalnego stołu wprowadzając prostotę ręcznego rzemiosła. Projekt: Marek Cecuła. Fot. Ćmielów Design Studio
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
26 paź 2017 12:06

Piękna porcelana - naczynia dla nowej kultury kulinarnej

Tworzenie naczyń porcelanowych jest dzisiaj ważnym wyzwaniem projektowym i odpowiada na nowe wymagania kultury kulinarnej, która w ostatnich latach rozszerza się na szereg nowych trendów, stylów i kierunków.

Nowoczesna ceramika zachwyca designem, stanowiąc jednocześnie dyskretną oprawę dla kulinarnych dzieł sztuki. O realiach projektowych kształtujących współczesną porcelanę opowiada dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio, Marek Cecuła.

Wchodzimy w niezrównany stan, w którym jedzenie staje się nie tylko pokarmem, ale też pojęciem dostarczającym nam doświadczenie w testowaniu nieznanych i nierozpoznawalnych substancji. Są to kompozycje smaków, które rozszerzają nasze zmysły i dają nowe poczucie niekonwencjonalnych doznań kulinarnych.

Nauka gustu, chemia żywności i anatomia jedzenia to dziś sztuka kulinarna, rzemiosło i design. Szefowie kuchni są kreatywnymi dyrektorami, którzy prześcigają się w eksperymentach na temat tego, co jeszcze może być nowym materiałem spożywczym – mówi Marek Cecuła, dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio.

W odróżnieniu od konwencjonalnego projektowania naczyń, dzisiejsze wymagania są bardzo specyficzne. Projektowanie dla sztuki kulinarnej wymaga myślenia o rozwoju produktu, który mieści w sobie potencjał twórczy drugiej osoby, czyli szefa kuchni. Nadając talerzowi neutralną formę i nietypowe barwy umożliwiamy szefowi kuchni aranżację materiału kulinarnego - stworzenie oryginalnej kompozycji form, kolorów, aromatu i smaku.

Niezaspokojona wyobraźnia kreatywnych szefów kuchni generuje zapotrzebowanie na nowe ceramiczne wzornictwo. Serwowane dania to kompozycje nie tylko smakowych, ale również wysoce estetycznych formacji trójwymiarowych rzeźb z malarskimi efektami barw, faktur i kształtów. Forma jedzenia zmieniła się drastycznie - znikły znane i rozpoznawalne elementy, ustępując miejsca nowym dwuznacznym substancjom o różnym wyglądzie, fakturach i kolorystyce oraz zupełnie nowych smakach. Konwencjonalne naczynia, talerze i miski okazują się niewystarczające dla tego innowacyjnego, jedzonego produktu – mówi dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH