Kolekcja Rococo. Fot. Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Kolekcja Rococo. Fot. Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
24 paź 2017 07:30

Piękna porcelana - pomysły na elegancki stół

Sztuka zdobienia porcelany rozwijała się już 200 lat p.n.e. Z zachwytem podziwiamy ręcznie malowane, porcelanowe elementy. Ornamenty malowane złotem czy platyną zawsze robią dobre wrażenie.

Jednak to, co równie często przykuwa naszą uwagę to piękne, misternie rzeźbione reliefy. Sztuka płaskorzeźby kultywowana od dawien dawna porcelanie nadaje niezwykłego wdzięku i poszerza jej odbiór o kolejny zmysł… tym razem dotyku.

Reliefowa historia sięga II wieku p.n.e. Są to dwuwymiarowe kompozycje tworzone poprzez misterne i dokładne rzeźbienie lub odlewanie. Niegdyś, jego znaczenie miało wydźwięk historyczny lub mitologiczny. Tworzone rzeźby opowiadały o konkretnych wydarzeniach z przeszłości. Dzisiaj, choć o odmiennym znaczeniu, reliefy wiąż wracają w zachwycającej formie. Docenili je także ceramicy trudniący się w tradycyjnej, porcelanowej sztuce. Reliefowe zdobienia pojawiły się na kilku kolekcjach Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”, między innymi kultowym już Rococo oraz na jednej z porcelanowych nowości- Sofii. Obie kolekcje, choć utrzymane w czystej bieli, poprzez reliefowe wykończenia mają zupełnie różny charakter.

Projekt kolekcji Rococo narodził się w XIX w. pod nazwą Rococco Sevres. Jest to ponadczasowy fason, który od lat z dumą zdobi stoły i godnie reprezentuje fenomen polskiej, klasycznej ceramiki. Reliefowe zdobienia to jego znak rozpoznawczy. Dziś występuje w różnych dekoracjach, lecz tradycyjne rzeźbienia nie zmieniły swojej formy od XIX wieku. Płynna, delikatna forma i harmonijna lina to wybitny przedstawiciel porcelanowej sztuki rękodzielniczej. 

Kolekcja Sofia to kompozycja klasycznej bieli i eleganckiej formy z nowoczesnym designem. Białe, porcelanowe dzieła zostały ozdobione niepowtarzalnymi wytłoczeniami, które dodają im wyjątkowości, a jednocześnie podkreślają subtelny charakter zastawy. Nieregularna linia i delikatne zdobienie w złocie lub platynie, sprawia, że kolekcja nabiera elegancji, która wzniesie codzienne posiłki z rodziną na zupełnie nowy poziom.

Zobacz także jak urządzić kuchnię w stylu klasycznym

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH