Space Corner marki Blum to system szuflad narożnych, pozwalających maksymalnie zagospodarować każdy kąt. Fot. Blum.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Space Corner marki Blum to system szuflad narożnych, pozwalających maksymalnie zagospodarować każdy kąt. Fot. Blum.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
23 cze 2014 14:04

Przechowywanie w małej kuchni. 10 sprytnych pomysłów na organizację niewielkiej przestrzeni

Organizacja strefy przechowywania w kuchni to kwestia pierwszoplanowa – zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń. Ważne jest jej ergonomiczne zagospodarowanie i dostosowanie do własnych potrzeb.

Kuchnia stanowi dziś centrum życia rodzinnego. To miejsce, w którym członkowie rodziny nie tylko przygotowują posiłki, ale także rozmawiają, spędzają czas, a nawet przyjmują gości. Dlatego tak istotne jest jej funkcjonalne i ergonomiczne zagospodarowanie. Dotyczy to zwłaszcza małych kuchni, gdzie wykorzystanie dostępnej przestrzeni jest szczególnie ważne. Dziś na szczęście można dobrać odpowiednie wyposażenie mebli dla każdego typu szafki. Dostępne na rynku rozwiązania są nie tylko funkcjonalne, ale także efektownie się prezentują.

  • Wykorzystać przestrzeń

    Bardzo ważne w każdej kuchni jest zorganizowanie przechowywania żywności, scentralizowanie wszystkich produktów w jednym miejscu, na przykład w “wysuwanej spiżarni”. Najlepiej ulokować ją tuż obok lodówki. Daje to znacznie łatwiejszy przegląd ich zawartości, zapobiega dublowaniu zakupów, a przede wszystkim pozwala uniknąć szukania po różnych, rozproszonych szafkach. Warto także zwrócić uwagę na praktyczne wykorzystanie narożników. Szafki narożne są najtrudniejszymi do zagospodarowania częściami mebli kuchennych. Nowe rozwiązania pozwalają maksymalnie wykorzystać ich przestrzeń. Liczy się ergonomia użytkowania, funkcjonalność i łatwy dostęp do każdej części szafki.

    Anita Łopatka, Peka

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH