System relingowy Linero marki Peka z praktycznymi półeczkami na kuchenne akcesoria. Fot. Peka.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

System relingowy Linero marki Peka z praktycznymi półeczkami na kuchenne akcesoria. Fot. Peka.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
02 lip 2014 12:06

Ściana nad blatem w kuchni. Pomysł na przechowywanie akcesoriów

Praktyczne systemy relingowe – listwy oraz liczne akcesoria do zawieszenia na nich – nie zajmują dużo miejsca, za to czynią przestrzeń funkcjonalną i mobilizują do kuchennej aktywności.

Wszystko zależy od upodobań i przyzwyczajeń użytkowników kuchni. Niektórzy stawiają na pojemną zabudowę z głębokimi szufladami, które pomieszczą wszystkie kuchenne narzędzia i akcesoria: łopatki, trzepaczki, łyżki wazowe... Dla innych szukanie narzędzi w licznych szufladach nie wchodzi w grę – wszystko muszą mieć pod ręką. Zarówno jedni, jak i drudzy docenią praktyczne zalety relingu do zawieszania najczęściej używanych przedmiotów. Nawet jeżeli gotują tylko od czasu do czasu, na relingu mogą umieścić zasobnik do kapsułek z kawą, folię spożywczą lub ręcznik papierowy.

Przechowywanie na ścianie

Dla amatorów kulinarnych eksperymentów oraz aktywnych kucharzy świetnym rozwiązaniem będą długie relingi (1,2 m), które dodatkowo można połączyć za pomocą specjalnych kolanek i umieścić na sąsiednich ścianach. Pomieszczą nie tylko narzędzia, ale także przyprawy umieszczone w specjalnych uchwytach, czy inne drobne artykuły spożywcze (buteleczki z oliwą, sosami, aromatami) ustawione na niewielkich półkach. Producenci wybranych systemów oferują także naczynia do powieszenia na relingu, np. cedzak czy miskę, w zależności od potrzeb służące do ubijania białek albo przechowywania warzyw oraz liczne półki: do odcedzania, na których można osuszyć opłukane zioła, ze stojakami na noże, a także przeznaczone na deski do krojenia czy też półki na kuchenny mikser.

Postaw na półkę

Nie brakuje też jedno- i dwupoziomowych półek do dowolnego zagospodarowania oraz pojedynczych i podwójnych haczyków do zawieszenia narzędzi wyposażonych w„uszka”. Wśród bogatej oferty akcesoriów można znaleźć nawet zawieszkę na kuchenną wagę, a także specjalną półkę na książkę kucharską. Zawieszona powyżej blatu roboczego, książka nie zawadza i nie brudzi się, a do umieszczonego na wysokości wzroku przepisu można zaglądać podczas gotowania. Dla miłośników wszelkiego rodzaju listw i tych, którzy aby zapamiętać muszą zapisać – praktycznym rozwiązaniem będzie zawieszana podstawka na notes i długopis.

W małej kuchni

Reling wraz z odpowiednimi akcesoriami może w znacznym stopniu poprawić funkcjonalność małej kuchni i usprawnić pracę jej posiadaczom. Umieszczając drobiazgi na relingu zaoszczędzimy miejsce w szafkach i szufladach, a jeżeli w kuchni brakuje miejsca na szafkę z ociekarką, możemy rozwiązać ten problem umieszczając na relingu specjalny, niewielki kosz. Praktyczne listwy i rurki w komplecie z zawieszkami o dowolnym przeznaczeniu sprawdza się także w kuchniach otwartych i przydadzą nawet podczas towarzyskich spotkań. Na relingu – w specjalnych uchwytach – możemy umieścić kieliszki oraz butelki z winem (na haczykach obok korkociąg i otwieracz), co ułatwi zaangażowanie gości do pomocy w przygotowaniach.

Praktyczne rozwiązania

Wykorzystanie ściany w kuchni do przechowywania niezbędnych przedmiotów i kucharskich przyborów przy użyciu relingów ma kilka praktycznych zalet. Przede wszystkim zapewnia łatwy dostęp do nich i ułatwia znalezienie – przedmioty zawsze są w zasięgu wzroku i gotowe do użycia. Poza tym porządkuje przestrzeń: przedmioty mają w kuchni swoje stałe miejsce, a fragmenty ściany pomiędzy elementami zabudowy można optymalnie wykorzystać. Co najważniejsze, taka kuchnia nigdy się nie znudzi. Na relingu możemy zawieszać kolejne kosze, dodawać haczyki na nowe przybory kuchenne, zmieniać ich miejsce i kolejność.

Tekst: Anna Usakiewicz

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH