• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
10 lut 2011 06:00

Segregowanie śmieci

Każdy z nas „produkuje” rocznie ok. 350 kg śmieci. Ilość odpadków można zmniejszyć poprzez ich segregowanie. Domowy recykling zaczynamy od wyposażenia szafki kuchennej w segregator z co najmniej dwoma pojemnikami.

Nowoczesny segregator – z kilkoma pojemnikami na różne rodzaje śmieci – to podstawa wyposażenia kuchni. Pozwala także na utrzymanie nienagannego porządku w szafce zlewozmywakowej.

Najprostsze modele mają po dwa pojemniki, np. na odpadki organiczne przeznaczone na kompost oraz inne („ogólne”) śmieci. Najbardziej rozbudowane systemy są wyposażone nawet w 6 pojemników oraz półki i schowki m.in. na zużyte baterie czy wypalone świetlówki. Poprzez segregację można zredukować ilość śmieci nawet o połowę, a w wraz z nimi rachunki za ich wywiezienie.

Do recyklingu nadają się przede wszystkim makulatura, plastik, puszki, szkło opakowaniowe (butelki, słoiki), które są zbierane do specjalnych kontenerów na surowce wtórne. Najwięcej możliwości ekologicznego pozbywania się śmieci mają mieszkańcy domów jednorodzinnych – wystarczy założyć kompostownik w ogrodzie.

Kuchenny segregator śmieci może być dodatkowo wyposażony w półki na preparaty do sprzątania, worki na śmieci czy uchwyty na szczotki. Dzięki temu, tego typu akcesoria są estetycznie ukryte, ale zawsze pod ręką.
Nowością są niewielkie, łatwe do umycia pojemniki przenośne (w tym ze szkła), wchodzące w skład segregatorów, które można postawić na blacie, by wygodnie obrać np. ziemniaki czy marchew, a następnie obierki wynieść na kompost. Inna nowość to worki z impregnowanej tkaniny, nadającej się do prania, zastępujące jeden z plastikowych pojemników segregatora, np. na butelki PET czy makulaturę.
Segregatory są przystosowane do montażu także w meblach użytkowanych od lat (szerokość szafek od 30 cm). Zwykle mocuje się je do dna korpusu mebla. W nowych zabudowach kuchennych można je również umieszczać w szufladach z systemami samodomykania, hamulcami i pedałami do otwierania. Ich zaletą jest perfekcyjna organizacja przestrzeni trudnej do zagospodarowania szafki zlewozmywakowej. Zajmując tyle samo miejsca, co tradycyjne kosze na śmieci, mieszczą znacznie więcej. Ekologia ma wiele wspólnego z porządkowaniem...
Brabantia
fot. Brabantia
 
EKOzakupy
 
Segragator śmieci – wyposażony w co najmniej 2 pojemniki na różne rodzaje śmieci.
Torby wielokrotnego użytku – zawsze zabieraj je na zakupy i używaj zamiast jednorazowych. Unikaj kupowania produktów zapakowanych w folie, plastikowe siatki i na styropianowych tackach.
Elektrośmieci – kupując nowy sprzęt elektryczny, np. lodówkę, masz prawo oddać za darmo do sklepu stare urządzenie tego samego typu.
Kompostownik – dla posiadaczy ogrodów. Do kompostowania nadają się m.in. obierki, łupiny, fusy. Kompost to doskonały nawóz poprawiający strukturę gleby.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH