• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 lip 2013 14:11

Urok płomieni

Zawsze wprowadza przytulny klimat i rodzinna atmosferę. Kominek na granicy kuchni i salonu to świetny pomysł na oryginalną aranżację wnętrza. Obserwowanie ognia urozmaica także czas przygotowywania posiłków i tworzy nastrojową oprawę spotkań przy stole.

Gdy w kuchni spędza się więcej czasu niż w salonie, warto wziąć pod uwagę umieszczenie w niej kominka. (na zdjęciu: kolekcja „Pro l White/KN” firmy HTH; fronty z MDF-u z pionowymi żłobieniami, dzięki którym wnętrze jest ciepłe w odbiorze; www.hth.pl)

aranżacje wnętrz
fot. www.hth.pl

Kominek ma niezaprzeczalne i ponadczasowe walory estetyczne. Kreuje przytulną atmosferę i jest źródłem dodatkowego ciepła. Jego obudowę możemy dopasować do każdego wnętrza. Warto go usytuować tak, by ogień było widać nie tylko od strony salonu, ale również kuchni i jadalni.

Lokalizacja

Umieszczając kominek między kuchnią a salonem należy zwrócić uwagę na bezpieczną komunikacje między tymi strefami. Wejście do kuchni trzeba pozostawić wystarczająco szerokie, tak by nie było konieczności zbytniego zbliżania się do ognia. Najrzadziej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie kominka bezpośrednio wkuchni. Sprawdzi się w domach, w których spędza się więcej czasu w tym pomieszczeniu niż w salonie. Ciekawym pomysłem będzie wybranie modelu z dodatkowymi funkcjami, np. płyta do podgrzewania dań, wody w czajniku czy wolnego gotowania (np. bigosu).

Kominek może również częściowo przesłaniać kuchnie, będąc pewnego rodzaju parawanem oddzielającym te dwie strefy.

W takim przypadku warto pomyśleć o wkładzie dwustronnym, aby na płomień można było zerkać zarówno z wygodnej sofy, jak i z kuchni. Jadalnia zaaranżowana przy tak zlokalizowanym kominku sprawdzi się świetnie. Ustawienie stołu przy kominku zapewni dodatkowe atrakcje podczas spożywania posiłków. Jeśli wolimy mieć jednak kominek w obrębie salonu, warto wybrać model narożny. Dzięki temu ogień będzie widoczny z dwóch stron – i salonu, i kuchni. Należy pamiętać, że lokalizując kominek wolno stojący w centrum strefy dziennej będziemy mieli w tle inną część pomieszczenia, której aranżacje również trzeba przemyśleć i dobrze zaprojektować, by stanowiła tło dla i skrzących się płomieni.

Wkłady i materiały

W zależności od lokalizacji kominka mamy do wyboru ogrom rożnych form, zabudów oraz wkładów. Od prostych, przez narożne, po dwustronne, a nawet wielostronne i owalne. Wszystko zależy od stylu i klimatu wnętrza oraz miejsca, w którym ma być kominek. Usytuowanie go w centrum strefy dziennej dodatkowo uporządkuje układ pomieszczeń, wyznaczając poszczególne strefy, np. kuchni, jadalni i salonu. W minimalistycznych kuchniach płonący ogień na kominku może być jedynym barwnym akcentem. Ten zabieg eksponuje wyrafinowane wzornictwo mebli. (na zdjęciu: meble „Alnoart Pro” firmy Alno; fronty szklane ze wzorem kamienia; www.alno.de)

wystrój wnętrz
fot. www.alno.de

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH