Kształt i nazwa lampy Nafir nawiązuje do niewielkiej trąbki używanej w Północnej Afryce do odstraszania zwierząt. Wykorzystanie technologii LED gwarantuje obniżone zużycie energii. Fot. Axo Light.

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Kształt i nazwa lampy Nafir nawiązuje do niewielkiej trąbki używanej w Północnej Afryce do odstraszania zwierząt. Wykorzystanie technologii LED gwarantuje obniżone zużycie energii. Fot. Axo Light.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
26 sty 2015 11:22

Karim Rashid: lampy do nowoczesnych wnętrz

Czy możliwe jest połączenie światła z dźwiękiem? Oczywiści! Dowodzi tego nowa kolekcja lamp Nafir, zaprojektowana przez Karima Rashida dla marki Axo Light.

Co było inspiracją do stworzenia lampy Nafir?

Karim Rashid: Wyobraźnia. Zacząłem robić pierwsze szkice myśląc o świetle, jako o uzupełnieniu dźwięku. Od 20 lat jestem zafascynowany ideą płaskich powierzchni, które przekształcają się w płynne kształty. Pomyślałem więc by taką powierzchnię pociągnąć w górę w taki sposób, by uzyskać organiczny kształt podobny do trąbki. Dzięki temu światło byłoby trochę jak funkcjonalna rzeźba. Chciałem też pogrupować te trąbki w pewne rodziny, przez co powstały fantazyjne kompozycje światła i kształtu. Światło jest wspaniałym zjawisko niematerialnym, powoduje zmiany postaw, uczuć i wywołuje dobre samopoczucie. Dlatego należy się mu odpowiednia oprawa.

Jaka jest różnica między projektowaniem lamp a projektowaniem mebli?

Karim Rashid: Oświetlenie różni się od mebli w dwóch zasadniczych aspektach: pierwszy to technologia powstawania, a drugi - interakcja z użytkownikiem. Światło często jest bierne i mniej wyczuwalne niż meble. Interakcja z lampą często ogranicza się do naciśnięcia przełącznika, dlatego lampa musi być nie tylko funkcjonalny, ale też mieć atrakcyjny kształt. Forma lampy powinna komunikować się z użytkownikiem nawet wtedy, gdy światło jest wyłączone. Nafir jest przykładem lampy, która przykuwa uwagę i wywołuje pewną interakcję, skłania do zastanowienia się nad jej wyglądem, gdy się ją włączy lub wyłączy.

W jakich miejscach sprawdzi się lampa Nafir?

Karim Rashid: lampy Nafir można wykorzystywać pojedynczo lub grupowo. Rozwiesić pojedynczo wzdłuż długiego stołu lub stworzyć ciekawą kompozycję emanującą światłem. Jest bardzo efektywna, gdyż światło nie rozprasza się, a pada bezpośrednio na powierzchnię pod lampą. Elastyczność modelu sprawia, że jest idealny zarówno do mieszkań prywatnych jak i wnętrz publicznych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH