Z przeszkleniem sąsiaduje oryginalny stół o wąskim blacie, przy którym usiąść mogą cztery osoby. Wąski mebel wyznacza swoim położeniem linię pomiędzy kuchnią i salonem.  Projekt: Katarzyna Dudko, Michał Dudko. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Z przeszkleniem sąsiaduje oryginalny stół o wąskim blacie, przy którym usiąść mogą cztery osoby. Wąski mebel wyznacza swoim położeniem linię pomiędzy kuchnią i salonem. Projekt: Katarzyna Dudko, Michał Dudko. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
14 sie 2016 10:59

Kuchnia otwarta na salon. Aranżacje, które cię zainspirują

Kuchnia otwarta na salon jest bardzo częstym zabiegiem aranżacyjnym. Warto jednak, choćby symbolicznie, wydzielić jej przestrzeń. Zobaczcie, jak robią to polscy projektanci.

Współczesna moda na otwarte przestrzenie sprawia, że kuchnia w nowoczesnych domach i mieszkaniach często przyjmuje postać aneksu, wyeksponowanego na przestrzeń pokoju dziennego lub zajmuje miejsce otwartej na inne pomieszczenia wnęki. 

Otwarta przestrzeń dzienna ma wiele zalet: optycznie powiększa wnętrze, jest idealna w niewielkich mieszkaniach, ułatwia interakcję domowników, przebywających w różnych pomieszczeniach. Jest również modna.

Zazwyczaj jednak, nawet jeśli jesteśmy zwolennikami otwartych wnętrz, zależy nam na logicznym podziale przestrzeni, opartym na ich odmiennych funkcjach. Chcąc oddzielić przestrzeń kuchni od salonu mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, które nie tylko symbolicznie wyznaczą granicę pomiędzy pomieszczeniami, ale będą również pełnić rolę elementu dekorującego wnętrze.

Jednym z popularnych sposobów jest półwysep lub wyspa, usytuowane wzdłuż niewidocznej granicy pomiędzy pomieszczeniami. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż oprócz zastępowania ścianki działowej, może również pełnić rolę domowego baru, oferować dodatkowe miejsce na przechowywanie sprzętów i akcesoriów kuchennych, a nawet być przestrzenią zmywania naczyń czy gotowania posiłków. 

Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu przenikania zapachów naszych kulinarnych wyczynów do przestrzeni pokoju dziennego, warto zastosować przesuwne drzwi, które w razie czego mogą zamknąć otwartą kuchnię na czas przygotowywania posiłku (lub też po prostu wtedy, gdy podejmujemy gości, a w kuchni mamy do ukrycia krępujący bałagan). Popularne są również wszelkie przepierzenia, które dzielą przestrzeń, ale pozwalają jednocześnie widzieć co dzieje się w drugim pomieszczeniu. 

Prostym, aczkolwiek bardzo praktycznym sposobem jest zaznaczenie umownej granicy pomiędzy salonem i kuchnią za pomocą usytuowania tam stołu jadalnianego. Taka lokalizacja jadalni jest praktyczna, gdyż pozwala swobodnie serwować posiłki w trakcie domowych biesiad. Jednocześnie, pozwala ona na urządzenie jadalni nawet w bardzo małych mieszkaniach. 

W końcu, możemy również zastosować tradycyjne rozwiązanie, czyli po prostu zainwestować w niepełną ściankę działową, która nie zamknie całkowicie kuchni, ale delikatnie ją przesłoni.

W naszej galerii prezentujemy niektóre sposoby na oddzielenie przestrzeni kuchni od salonu. Zobaczcie, co proponują polscy projektanci.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH