Małą kuchnię urządzono we wnęce, którą od strefy dziennej oddziela półścianka, funkcjonująca jako oryginalny półwysep, na którym postawić można dekoracje. Projekt: Iwo Kęsy. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Małą kuchnię urządzono we wnęce, którą od strefy dziennej oddziela półścianka, funkcjonująca jako oryginalny półwysep, na którym postawić można dekoracje. Projekt: Iwo Kęsy. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
23 lip 2016 11:42

Małe kuchnie. Pomysły i aranżacje

Wystarczy zastosować się do kilku sprawdzonych sposobów, aby małą kuchnię urządzić funkcjonalnie i powiększyć optycznie jej przestrzeń.

Mała kuchnia zawsze stanowi duże wyzwanie aranżacyjne. Właściciele mieszkań o małym metrażu borykają się z problemami, gdzie pomieścić wszystkie sprzęty, jak wygospodarować miejsce na wystarczająco długi blat kuchenny, jak nie zagracić wizualnie przestrzeni, co zrobić aby wydawała się ona większa? Wszystkie te problemy można zaadresować i zminimalizować niedogodności z nimi związane. 

Miejsce na przechowywanie zapewnią nam wysokie szafki, poprowadzone aż pod sufit. Tak wykonana zabudowa nie pochłania powierzchni użytkowej, pozwalając jednocześnie pochować w górnych partiach szafek, sprzęty, po które rzadko sięgamy. Zapobiegnie również wrażeniu zagracenia kuchni, a także pozwoli pozbyć się niektórych akcesoriów z blatu, powiększając wolną powierzchnię roboczą o przynajmniej kilka cennych centymetrów.

Niekiedy warto zdecydować się na jeden, dwa słupki wysokiej zabudowy, które pozwolą np. pozostawić jedną ścianę bez szafek, optycznie powiększając przestrzeń kuchni. 

W małych kuchniach częstym problemem jest właśnie wrażenie wszechogarniającej ciasnoty. Sposobem na poradzenie sobie z nim jest zastosowanie jasnych kolorów. Idealnie sprawdzi się w tej roli uniwersalna biel. Warto również zdecydować się na meble na wysoki połysk - fronty w postaci tafli, odbijają światło rozświetlają przestrzeń pomieszczenia, a także w pewnym stopniu multiplikują otoczenie, nadając mu głębie. Podobny efekt może również dać wykończona lacobelem ściana nad blatem. 

W naszej galerii prezentujemy małe kuchnie z polskich domów. Zobaczcie, jak projektantom udało się przemienić we wnętrza praktyczne i wyglądające na znacznie większe niż są w rzeczywistości.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH