• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 sty 2009 10:43

Pasja tworzenia

Rozmawiamy z projektantką mebli, Małgorzatą Pękalą.

Pasja tworzenia
Małgorzata Pękala
Chcę mieć „całościowy” udział w tworzeniu mebla. Poza tym moja uwaga jest również skierowana na wnętrze jako przestrzeń funkcjonalną i dekoracyjną.
Projektantka mebli, Małgorzata Pękala

Jak rozpoczęła się Pani droga jako projektanta mebli?
Początek mojej miłości do meblarstwa sięga szkoły średniej. Ukończyłam Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem o profilu Meblarstwo Artystyczne. Tam też zaczęła się meblarska przygoda. Tam własnoręcznie wykonałam pierwsze meble, uczyłam się rzemiosła, tam powstały pierwsze projekty trzeźwo osadzone w technologii.

Naukę kontynuowałam na obecnej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. A początek drogi zawodowej? Moja droga zawodowa zaczęła się już na studiach, w roku 1992, kiedy podjęłam współpracę z nowo powstałą firmą Nowy Styl.

Początkowo współpraca z Nowym Stylem dotyczyła wyłącznie grafiki reklamowej i aranżacji stoisk targowych. Natomiast w 1998 roku został rozpisany pierwszy konkurs na projekt zestawu kawiarnianego. W tym konkursie zostały wyróżnione prace autorstwa mojego i Agaty Danielak-Kujdy. Wprawdzie projekty konkursowe nie zostały wdrożone do produkcji, jednak nawiązała się trwająca do dziś współpraca z firmą Nowy Styl w zakresie projektowania mebli.

Zestawy projektowane dla Nowego Stylu to meble kreowane w oparciu o technologię gięcia metalu z elementami tapicerowanymi bądź elementami ze sklejki giętej. Pierwszą, wdrożoną linią, która zyskała ogromną aprobatę rynkową był zestaw kawiarniany „Molino”. Z założenia był to projekt ekonomiczny, a więc oszczędny w formie, ale zarazem wysublimowany i funkcjonalny.

Który z Pani projektów realizowanych dla firmy Nowy Styl był kontrowersyjny pod względem wzornictwa?
Projektem, który od początku swojego istnienia był kontrowersyjny, ale też bardzo oryginalny, była linia krzeseł „Dorino”. W tym projekcie duży nacisk został położony na detal. Sklejka siedziskowo-oparciowa ruchem falistym opływa konstrukcję metalową. Elementy drewniane stanowią „zamknięcie” stalowych rur, a zarazem spajają dwa kontrastowe materiały. Upór i konsekwencja działania zaowocowała ciekawym rozwiązaniem. Dla Nowego Stylu powstały również ekonomiczne krzesła „Fiamma” i „Dolce”. Współpraca z firmą Nowy Styl nauczyła mnie zarówno poruszania się w nowej technologii, jak i projektowania mebli dla określonych z góry grup cenowych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH