Grzegorz Łapanowski zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe. Dlatego też stworzył projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych, realizowany z szkołach i przedszkolach. Fot. Archiwum Grzegorza Łapanowskiego.

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Grzegorz Łapanowski zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe. Dlatego też stworzył projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych, realizowany z szkołach i przedszkolach. Fot. Archiwum Grzegorza Łapanowskiego.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
12 gru 2014 14:03

Smacznie i zdrowo: cenne wskazówki na temat gotowania

Moda na zdrowe odżywianie zdobywa coraz więcej fanów. Powstają poradniki na temat tego, co i w jakiej formie jeść, aby być pięknym, młodym i dożyć setki. Jak w gąszczu sprzecznych ze sobą informacji nie popaść w paranoję i jeść zdrowo podpowiada Grzegorz Łapanowski.

Urszula Grynczel-Aronowicz: Na czym polega zdrowe odżywianie?

Grzegorz Łapanowski: Punktem wyjścia do zdrowego gotowania i dobrej kuchni są najlepsze produkty. W procesie gotowania nie dodamy bowiem substancji odżywczych, błonnika czy witamin, dlatego aby otrzymać zdrową potrawę musimy mieć przede wszystkim wysokowartościowy surowiec. Zamiast oczyszczonego ryżu wybierajmy więc ten nieoczyszczony. Robiąc omlet zrezygnujmy z supermarketowych jaj w promocyjnej cenie, na rzecz tych, dostępnych u znajomego rolnika czy wiejskiej babuleńki, sprzedającej jajka od biegających po podwórku niosek.

U. Grynczel-Aronowicz: Z czego powinniśmy zatem przygotowywać posiłki, by były zdrowe?

G. Łapanowski: Do tematu zdrowego odżywiania najlepiej podejść zdroworozsądkowo. Zdrowa dieta to jeden dobry sposób odżywiania się na całe życie. Używanie świeżych produktów, dużej ilości warzyw i owoców, trochę ryb, trochę prawdziwego mięsa i naturalnych serów. Zamiast polepszaczy smaku z glutaminianem sodu wybierajmy naturalne zioła i korzenne przyprawy. Powinniśmy też stawiać na naturalne tłuszcze i oleje z pierwszego tłoczenia: z oliwek, rzepaku czy lnu.

U. Grynczel-Aronowicz: Jaki sposób przyrządzania posiłków jest najlepszy. Pieczenie, gotowanie, a może powinniśmy jeść jak najwięcej rzeczy na surowo?

G. Łapanowski: Wszystko zależy od tego, z jakiego produktu przygotowujemy posiłek. Udziec z jagniaka uwielbia być pieczony długo w niskiej temperaturze. W niewielkiej temperaturze pieczemy również ryby. Urok całej kulinarnej zabawy polega na tym, że kuchnia jest różnorodna. Jeżeli jemy pięć zróżnicowanych posiłków dziennie, a do tego uprawiamy sport, to z czystym sumieniem, od czasu do czasu, możemy sobie pozwolić zarówno na coś smażonego, jak i na deser.

Grzegorz Łapanowski - kucharz, który doświadczenie i umiejętności zdobywał pod okiem m.in. Kurta Schellera czy Roberta Sowy. Autor programu „ Ł’apetyt” w Kuchni TV oraz książki pt. „Smakuje”. Stworzył projekt edukacyjny skierowany do szkół i przedszkoli „Szkoła na widelcu”, którego celem jest podniesienie jakości odżywiania w państwowych i prywatnych placówkach zbiorowego żywienia. Juror i zarazem prowadzący polską edycję programu „TOP CHEF” w Polsacie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH