Zarówno drewno, jak i stal są postarzane, tak aby uzyskać wrażenie starych, używanych mebli. Poza tym, zgodnie z zasadą, że vintage lubi wyraziste kolory - komoda na kółkach pomalowana została w kolorze intensywnej żółci. Fot. Scavolini/Diesel Living.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Zarówno drewno, jak i stal są postarzane, tak aby uzyskać wrażenie starych, używanych mebli. Poza tym, zgodnie z zasadą, że vintage lubi wyraziste kolory - komoda na kółkach pomalowana została w kolorze intensywnej żółci. Fot. Scavolini/Diesel Living.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
18 marz 2015 09:03

Sposób na modną kuchnię. Urządź ją w stylu vintage

Zestawianie ze sobą różnych materiałów, szukanie nieoczekiwanych połączeń i nadawanie nowego życia starym meblom - to kwintesencja stylu vintage. Zobaczcie, jak urządzić kuchnię w tej stylistyce.

Styl vintage w aranżacji wnętrz szczególnie upodobał sobie przestrzeń kuchni. Stare lub postarzane meble, odważne, wyraziste kolory i bogactwo dodatków dekoracyjnych, charakterystyczne dla tej stylistyki sprawiają, że kuchnia w stylu vintage zyskuje przytulny klimat. Jednocześnie, typowy dla niej eklektyzm nadaje wnętrzu bardzo stylowy, wręcz designerski charakter. 

Stylistyka vintage najczęściej kojarzona jest z latami 50-tymi XX wieku, choć generalnie możemy przyjąć, że vintage to wszystko, co było modne w latach 1920-1960. Jak zatem widać, mamy duże pole do popisu.

Urządzenie kuchni w stylu vintage jest stosunkowo proste, jeśli zastosujemy kilka z poniższych rozwiązań. Pamiętajmy o łączeniu przeciwieństw, kontrastujących kolorów, pozornie nie pasujących do siebie materiałów. Zestawienia typu drewno-metal-plastik-emalia są jak najbardziej mile widziane. Wyraziste barwy, jak turkus czy czerwień w formie frontów mebli, robota kuchennego, dekoracyjnej lampy czy kolorowej lodówki to kolejny, prosty sposób na zbudowanie w kuchni klimatu retro.

Sprzęt AGD, oprócz tego, że kolorowy, powinien mieć "tradycyjny" wygląd. Płaskie, minimalistyczne powierzchnie nowoczesnych, elektrycznych płyt grzewczych raczej nie pasują do kuchni w stylu vintage. Płyta gazowa z charakterystycznymi kratami, lodówka wolno stojąca o zaokrąglonych krawędziach - to jest to! 

Vintage to nadawanie starym przedmiotom i meblom drugiego życia. Zużyty stołek, zapomniany, wygrzebany z piwnicy kredens czy stara waga kuchenna będą tutaj jak znalazł. Jeżeli nie mamy starych mebli, a marzy nam się kuchnia w stylu vintage, równie dobrze sprawdzą się meble postarzane, stylizowane na starsze niż w rzeczywistości. W kuchniach w stylu vintage, podobnie jak w tych skandynawskich, istotną rolę pełnią dodatki i dekoracje.

A mogą być bardzo nietypowe! Warto wybrać się na pchli targ i poszukać przedmiotów z duszą, o niebanalnym charakterze lub włączyć w przestrzeń stare rzeczy z domu rodziców czy dziadków. Choć w dobieraniu dekoracji mamy dużą dowolność, pamiętajmy, aby w kuchni nie zabrakło dużego, okrągłego zegara ze wskazówkami. Jeśli będzie stary lub postarzany - tym lepiej!

Stylistyka vintage zachęca do eksperymentowania i popuszczenia wodzy fantazji. Szukając inspiracji, zajrzyjcie do naszej galerii!

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Ankka, 2015-06-11 21:52:55

    Super, w takim wnetrzu można poszaleć. Chciaż mi zawsze brakuje miejsca na ukrycie - sprytne butli gazowej, jak sobie z tym radzicie u siebie?
  • Martyna, 2015-03-21 03:35:26

    Niesamowite! Dodałabym tu jedną z lamp z kolekcji Delightfull :)

POLECAMY W SERWISACH