Te kuchnia to prawdziwy majsterszyk wzornictwa i rzemieślnictwa. Fronty i korpusy pokryto prawdziwym, ręcznie nakładanym betonem, a blat kuchenny wykonano ze stali walcowanej na gorąco. Fot. Leicht, kuchnia Concrete-A.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Te kuchnia to prawdziwy majsterszyk wzornictwa i rzemieślnictwa. Fronty i korpusy pokryto prawdziwym, ręcznie nakładanym betonem, a blat kuchenny wykonano ze stali walcowanej na gorąco. Fot. Leicht, kuchnia Concrete-A.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
11 lut 2016 12:01

12 pomysłów na blat w kuchni

Wytrzymały, estetyczny i wygodny w użytkowaniu - to podstawowe cechy dobrego blatu kuchennego. Zobaczcie co proponują producenci.

Powierzchnia robocza w kuchni to niezwykle istotny element aranżacji tego pomieszczenia. Codziennie narażona jest na uszkodzenia podczas krojenia potraw, gorącą temperaturę podczas gotowania czy wilgoć podczas zmywania naczyń. Nie wystarczy jednak, aby była wyłącznie odporna na powyższe czynniki. Chcemy również, aby była estetyczna, harmonizująca z resztą zabudowy kuchennej, stanowiąc aranżacyjną kropkę nad "i".

Dobierając blat kuchenny mamy do wyboru różnorodne rozwiązania, w rozmaitych kolorach, o różnej grubości i wykonane z różnych materiałów. Popularne i bardzo trwałe są blaty kompozytowe. Tutaj do wyboru mamy różne rodzaje kompozytów, np. kwarcowo-granitowe (jak Technistone czy Silestone) bądź mineralno-akrylowe (np. Corian, Staron). Te pierwsze oferują wykończenie na różne sposoby: szczotkowane, polerowane czy np. matowe), te drugie - są bardzo plastyczne i łatwo w nich uformować np. komorę zlewozmywaka.

Niewątpliwą zaletą blatów wykonanych z konglomeratu jest ich trwałość, odporność na uszkodzenia i zarysowania oraz możliwość tworzenia bardzo dużych i długich jednolitych powierzchni (za sprawą niemal niewidocznych złączeń). 

Moda na naturę w kuchni sprawiła, że do łask wracają również blaty wykonane z naturalnego kamienia czy drewna. Takie powierzchnie mogą cieszyć przez lata pod warunkiem jednak, że będą regularnie impregnowane. Trzeba przy tym pamiętać, że np. kamień jest trudny w obróbce, a ze względu na naturalność materiału powierzchnia blatu może być inna niż próbka z katalogu. Z naturalnych materiałów powstają również blaty ze spieków kwarcowych, do których produkcji używane są np. szlachetne łupki kamienne czy pigmenty ceramiczne. Ceramika wkracza w powierzchnię blatów również indywidualnie, np. w ofercie luksusowych niemieckich marek.

Tańszą alternatywą dla naturalnych materiałów są blaty laminowane. Te do złudzenia mogą przypominać nie tylko kamień, drewno, ale nawet takie materiały, jak modny ostatnimi czasy beton. 

Na kuchennym blacie możemy również położyć prawdziwy beton. Materiał ten jest trwały, a przy tym podobnie, jak kompozyty pozwala na uformowanie w nim komory zlewozmywaka. Oprócz betonu w kuchniach w stylu loft sprawdzą się również idealnie blaty wykonane ze stali. Są trwałe, estetyczne, łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym bardzo efektowne. 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH