Kuchnia z kolekcji Glassline. Nowoczesna forma i biały kolor nadają wnętrzu lekkości i eleganckiego wyglądu. Wycena indywidualna, Schüller.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Kuchnia z kolekcji Glassline. Nowoczesna forma i biały kolor nadają wnętrzu lekkości i eleganckiego wyglądu. Wycena indywidualna, Schüller.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
30 kwi 2014 13:37

15 najciekawszych pomysłów na otwartą kuchnię

Pomysłów na ciekawą aranżację kuchni otwartej na salon jest bardzo wiele. Zobaczcie te, które dla was wybraliśmy.

Kuchnia – pomieszczenie kiedyś zamknięte – przez lata przeszła metamorfozę, przez wariant półotwarty (oddzielona od salonu najczęściej półścianką i barkiem), po całkowite otwarcie na pokój dzienny, tak popularne w ostatnich latach. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Trzeba jednak pamiętać, że związane jest jednocześnie z kilkoma zasadniczymi kwestiami, o których szczególnie trzeba pamiętać, najlepiej już na etapie planowania.

Funkcjonalny podział przestrzeni

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby osoba przebywająca w salonie czuła się komfortowo i nie miała wrażenia, że siedzi w samym środku kuchni. Dlatego dobrze jest w jakiś sposób kuchnię przesłonić, umownie odgrodzić od pokoju – można to zrobić za pomocą wyspy, półwyspu czy nawet stołu. Taka niedosłowna granica optycznie oddzieli pomieszczenia, zapewniając większy komfort i wygodę, nie ujmując przy tym przestrzeni otwartemu układowi wnętrza. Dodatkowo – wyspa czy półwysep – poprawiają funkcjonalność kuchni.

W otwartym wnętrzu zabudowa kuchenna najczęściej zajmuje jedną ścianę, ewentualnie dwie – w kształcie litery „L”. Umieszczenie wyspy czy półwyspu naprzeciwko mebli podwyższa ergonomiczność wnętrza. Najlepiej jednak unikać montowania tam urządzeń takich jak kuchenka czy zlew. Po pierwsze – podwyższa to koszty wykonania (należy do wyspy doprowadzić instalacje zwykle znajdujące się przy ścianach), poza tym możemy odnieść wrażenie, że kuchnia znajduje się na środku strefy dziennej.

Warto również pamiętać, że wyspa wymaga znacznie więcej przestrzeni niż półwysep. Związane jest to z zachowaniem odpowiednich odległości i w konsekwencji swobodą poruszania się. Odległość od między szafkami a wyspą powinna wynosić minimum 90 cm. Najlepiej jednak jeśli zostanie zwiększona do 100-120 cm. Co ważne – te odległości muszą być zachowane z każdej strony.

Spójna, estetyczna strefa dzienna

Wybierając materiały wykończeniowe do kuchni trzeba pamiętać, aby były spójne z tymi użytymi w salonie. Pozwoli to zachować stylistyczny ład i porządek, pozytywnie wpłynie przy tym również na estetykę. Aby kuchnia otwarta jeszcze lepiej wpisywała się w pokój dzienny, można zrezygnować z wiszących szafek kuchennych, a ścianę nad blatem roboczym obłożyć np. ciekawą okładziną czy tapetą i sprawić by widoczna z salonu była jedynie dekoracją i nie kojarzyła się z kuchnią.

Tekst arch. Agnieszka Żyła.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-05-09 09:50:14

    warto się pokusić o wymarzoną kuchnię :)

POLECAMY W SERWISACH