Proj. wnętrza, Małgorzata Błaszczak, Pracownia Mebli Vigo. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [26 zdjęć]

Proj. wnętrza, Małgorzata Błaszczak, Pracownia Mebli Vigo. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
06 marz 2014 05:12

15 nowoczesnych białych kuchni. Propozycje architektów

Białe kuchnie to zdecydowanie najmodniejsza i najczęściej wybierana propozycja mebli kuchennych. Zobaczcie galerię białych kuchni zaprojektowanych przez redakcyjnych architektów i przeczytajcie, o czym trzeba wiedzieć decydując się na jedną z nich.

Biel to, wbrew pozorom, bardzo zobowiązujący kolor w aranżacji wnętrz. Ma mnóstwo zalet – jak żadna inna barwa pozwala się relaksować, odpoczywać, oczyszcza umysł i uspokaja. Może jednak dostarczyć wielu kłopotów, jeśli pozwolimy sobie na brak dyscypliny w urządzeniu naszego wnętrza.

Uwaga na akcenty w białym wnętrzu!

Musimy mieć w każdej chwili kontrolę nad zakupami – i mowa tu nie tylko o dodatkach czy dekoracjach, ale i o zwykłych przedmiotach codziennego użytku. W białym wnętrzu każdy akcent kolorystyczny, każdy barwny przedmiot będzie bowiem oddziaływał z ogromną siłą.

Biały jako kolor neutralny i bardzo delikatny, w zderzeniu z inną barwą zawsze stanie się jej tłem. Jeśli się na biel decydujemy, trzeba się jej konsekwentnie trzymać. Nie oznacza to oczywiście konieczności tworzenia jednolitego monochromatycznego wnętrza. Wręcz przeciwnie – biel znakomicie wypada chociażby w towarzystwie soczystej zieleni, głębokiego fioletu, melonowej żółci czy złota. Chodzi oto, aby każdy wybór najmniejszego nawet drobiazgu był starannie przemyślany pod kątem „białego towarzystwa”.

Biel to wyzwanie

Biel jest kolorem czystym, świeżym i lekkim, ale białe wnętrze to ogromne wyzwanie dla jego użytkownika. Jeśli jednak ktoś jest z natury bałaganiarzem czy np. miłośnikiem niesfornych zwierząt, biel może się okazać nieco zbyt kłopotliwa. 

Najprostszym i najczęściej wybieranym białym elementem wnętrza są na pewno ściany. Dla miłośników bieli polecałbym także białe zasłony, które – ciekawie zaaranżowane – mogą stworzyć efekt lekkości, świeżości i przestrzeni. Świetnym pomysłem są oczywiście białe meble, które jednak zobowiązują już do konsekwencji stylistycznej, a także do dużej dbałości o wygląd – zużywają się szybciej niż meble w innej kolorystyce. I oczywiście białe kuchnie, zarówno w jednolitej białej wersji, jak i w zestawieniu np. z kontrastowymi czarnymi blatami.

Tekst: arch. Piotr Gierałtowski, Pracownia Gierałtowski&Partnerzy Extract Design.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Asia, 2014-03-16 22:37:48

  Biel zawsze na czasie i w modzie.
 • gość, 2014-03-06 11:19:04

  biała kuchnia jest po prostu boska! warto!
 • ada, 2014-03-06 08:48:46

  Biała kuchnia to zdecydowanie mój typ i pierwsza rzecz do zmiany w domu.

POLECAMY W SERWISACH