Rozkładany stół z kolekcji Key, który idealnie nadaje się do małych przestrzeni. Gdy jest złożony ma wymiary 130x89cm, zaś gdy go rozłożymy 230x89cm. Blat wykonany ze szkła, rama i nogi z metalu. 4.630 zł, Calligaris/Cubestyle.pl.

Zobacz galerię [21 zdjęć]

Rozkładany stół z kolekcji Key, który idealnie nadaje się do małych przestrzeni. Gdy jest złożony ma wymiary 130x89cm, zaś gdy go rozłożymy 230x89cm. Blat wykonany ze szkła, rama i nogi z metalu. 4.630 zł, Calligaris/Cubestyle.pl.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
01 lip 2014 08:00

20 najciekawszych pomysłów na jadalnię w nowoczesnym stylu

Stół to jeden z najważniejszych mebli w jadalni. Oczywiście w komplecie z krzesłami. Zobaczcie stoły i krzesła w nowoczesnym wydaniu.

Zakup stołu do jadalni przypomina równanie z kilkoma niewiadomymi. Należy odpowiedzieć sobie na parę kluczowych pytań:

 • – Ilu mieszkańców na co dzień korzysta ze stołu?

 • – Jakie są zwyczaje domowników: wspólne obiady to codzienny rytuał czy tylko weekendowy przywilej?

 • – Jak często i jak liczną rodzinę/znajomych gościmy?

 • – Jaką powierzchnią na postawienie stołu dysponujemy?

W przypadku singli stół na 8 osób to zbytek i niepotrzebny wydatek. Czasem w takich sytuacjach wystarczy barek. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rodziny. Należy zapewnić własne miejsce przy stole każdemu z domowników.

Trzeba pamiętać, że na osobę powinno przypadać min. 60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Tyle miejsca zapewni podstawową wygodę – postawienie dużego talerza, szklanki i w miarę swobodny ruch. Jeśli tylko jest możliwość warto zwiększyć szerokość przypadającą na jedną osobę do 70-75 cm. Do codziennego użytkowania dla 4-osobowej rodziny wystarczy stół o wymiarach 120x80 cm.

Większy stół jest konieczny w przypadku spotkań w licznym gronie rodziny czy znajomych. Z pomocą przychodzą nam producenci posiadający w swoich ofertach modele rozkładane. Na co dzień stół nie przytłacza i pozwala na swobodne korzystanie z pomieszczenia – a w czasie wyjątkowych okazji jego powierzchnia zwiększa się, w zależności od modelu, nawet o 100 cm.

Nie należy pomijać kwestii metrażu mieszkania czy domu i samego miejsca przewidzianego na stół. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej skali i proporcji. Do wielkiej jadalni nie damy przecież stołu o wymiarach 120x80 cm. Jeśli posiadamy reprezentacyjną jadalnię wykorzystajmy jej przestrzeń na odpowiednio duże meble, natomiast jako miejsce codziennych posiłków wybierzmy mniejszy stół w kuchni. 

Pamiętajmy, że równie ważne jak wygodne korzystanie z samego stołu jest korzystanie z miejsca dookoła niego. Minimalna odległość stołu od ściany to 55cm. Na swobodne odsunięcie krzesła i zajęcie miejsca potrzeba 75 cm. Gdy przy stole konieczne jest przejście, wymiar ten musimy zwiększyć do 110-120 cm.

Istotną kwestią jest też kształt stołu. Okrągły pomieści więcej osób, ale potrzeba też więcej miejsca by go ustawić. Ważną cechą, zwłaszcza przy małych dzieciach, jest brak kantów.

Ostatnią niewiadomą jest styl mebla: pasujący do reszty wystroju, wyróżniający się, nowoczesny, z odzysku, szklany, kamienny – możliwości jest naprawdę wiele. A to właśnie jest najprzyjemniejsza niewiadoma w równaniu, którą wyznaczamy kierując się zamierzoną estetyką wnętrza.

Tekst: Katarzyna Merta-Korzniakow.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
 • Kamila, 2016-02-10 09:34:03

  Moim zdaniem cechami dobrego stołu są: możlwiość rozkładania, wykonany z litego drewna (ew. fornirowany naturalną okleiną dębową), dobry design czyli funkcjonalność. Ja długo szukałam takiego stołu aż w końcu natknęłam się na polską markę ABSYNTN naprawdę znalazłam w kolekcjio FRAME to czego szukalam :) SUPER:)

POLECAMY W SERWISACH