Niewielka wyspa pełni rolę dwuosobowego barku śniadaniowego. Tutaj (na odwrót niż zazwyczaj) wyższa część mebla przesłania kuchnię, a niższa część pełni rolę niewielkiego stolika, przy którym stanęły ażurowe, białe krzesła. Projekt: Katarzyna Kiełek, Agnieszka Komorowska-Różycka. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Niewielka wyspa pełni rolę dwuosobowego barku śniadaniowego. Tutaj (na odwrót niż zazwyczaj) wyższa część mebla przesłania kuchnię, a niższa część pełni rolę niewielkiego stolika, przy którym stanęły ażurowe, białe krzesła. Projekt: Katarzyna Kiełek, Agnieszka Komorowska-Różycka. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
13 lip 2015 13:29

Bar w kuchni: tak urządzają Polacy

Praktyczny, modny, wielofunkcyjny. Podzieli przestrzeń, ugości podczas szybkiego śniadania, schowa nieporządek. Kuchenny bar to niezwykle przydatne rozwiązanie.

Kuchenny bar to nie tylko rozwiązanie modne, ale także bardzo praktyczne i estetyczne. W przestrzeni zarówno kuchni, jak i całej strefy dziennej może pełnić jednocześnie kilka funkcji. 

Element działowy

Rolę domowego baru pełni zazwyczaj półwysep lub wyspa kuchenna, usytuowane wzdłuż granicy kuchni z salonem (choć zdarzają się także rozwiązania odbiegające od tego schematu - wyspa bądź półwysep mogą np. wydzielać ciąg komunikacyjny, oddzielając kuchnię od holu). Tak zlokalizowany bar pełni funkcję nie tylko samego baru, ale również elementu działowego. Zaznacza symbolicznie granicę w strefie otwartej, sprzyjając czytelniejszemu podziałowi przestrzeni. 

Dla pań i panów

Zalety domowego baru docenią zarówno gospodynie domowe, jak i panowie. Paniom do gustu przypadnie podwyższony blat, w których często wyposażane są meble. Ta niewielka powierzchnia służy do serwowania przygotowanych drinków lub potraw, przesłaniając jednocześnie powierzchnie roboczą, a także wszelki nieporządek w kuchni, chowając niepozmywane naczynia np. przed niespodziewanymi gośćmi. 

Domowy bar jest idealnym centrum mniej oficjalnych imprez, wtedy gdy zamiast dużego biesiadowania, chcemy po prostu spotkać się w gronie przyjaciół, wypić drinka i... obejrzeć mecz w telewizji. Taki bar to idealna sprawa dla wszystkich panów. 

Ważne szczegóły

Decydując się na bar w kuchni, pamiętajmy o kilku drobnych aspektach, na które należy zwrócić uwagę. Oprócz wspomnianego podwyższonego blatu, dobrze jest również zadbać o to, aby blat ten był delikatnie wysunięty w stosunku do korpusu mebla - dzięki temu siedzący przy barze, będą mieli więcej miejsca na przyjęcie wygodnej pozycji i ułożenie nóg pod blatem. 

Warto zadbać o wizualny aspekt baru, który może być niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacyjnym przestrzeni, stanowiąc centrum całej strefy dziennej. Ważne, aby harmonizował z otoczeniem. Najefektowniej wygląda, gdy swoją kolorystyką i stylem nawiązuje zarówno do wystroju salonu, jak i kuchni - np. hokery mogą mieć takie same obicia, jak meble w salonie, podczas, gdy blat baru koresponduje fakturą i barwą z zabudową kuchenną. 

W naszej galerii prezentujemy przykłady wysp i półwyspów z polskich domów, które z powodzeniem pełnią rolę domowego baru. Zachęcamy do czerpania inspiracji.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH