Naturalne drewno palisandrowe jest surowcem z jakiego wykonano blat w tej nowoczesnej kuchni. Pięknie wieńczy jasną wyspę kuchenną. Fot. DLH.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Naturalne drewno palisandrowe jest surowcem z jakiego wykonano blat w tej nowoczesnej kuchni. Pięknie wieńczy jasną wyspę kuchenną. Fot. DLH.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
10 marz 2016 10:56

Blat w kuchni: jaki wybrać?

Kamienny, drewniany a może z konglomeratu? Który blat kuchenny będzie najlepszy? Zobaczcie nasze propozycje.

Blat kuchenny to bez wątpienia jedna z najbardziej eksploatowanych stref w domu. Musi być odporny na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Jednocześnie chcemy, aby był estetyczny - w końcu wieńczy zabudowę kuchenną, a w kuchniach otwartych na salon z półwyspem lub wyspą staje się elementem mocno wyeksponowanych na ludzki wzrok. 

Na rynku jest wiele materiałów, z jakich można wykonać kuchenny blat. Zwolennicy naturalnych rozwiązań chętnie sięgną po kamień (popularne są blaty granitowe) bądź drewno. Musimy jednak pamiętać, że oba te materiały wymagają od nas systematycznej impregnacji. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy, będą nam służyć przez lata. Niewątpliwą zaletą blatów kamiennych i drewnianych jest to, że każdy blat jest wyjątkowy, nie ma dwóch powtarzalnych powierzchni. 

Możemy także zdecydować się na blat laminowany. Może on imitować swoim wyglądem i fakturą drewno, beton a także kamień. Blaty laminowane to atrakcyjna alternatywa dla naturalnych materiałów, są stosunkowo niedrogie, a przy tym nie wymagają impregnacji, są także odporne na wilgoć i wysoką temperaturą. 

Jeszcze inną opcją są blaty z konglomeratu. Kompozytów na rynku jest wiele, wśród tych najpopularniejszych warto wymienić Silestone, Technistone oraz Corian. Te dwa pierwsze to kompozyty kwarcowo-granitowe, Corian to natomiast kompozyt akrylowo-mineralny. Blaty z konglomeratu są trwałe, odporne na zarysowania i mechaniczne urazy. 

Warto również rozważyć zastosowanie blatu ze spieków kwarcowych. Tworzywo ceramiczne jest trwałe, a przy tym łatwe w obróbce, plastyczne, dające się nawet wyginać. Są przy tym lekkie i nie wymagają impregnacji. Trwałe i estetyczne są także blaty ze stali i szkła, a także betonu. Rozwiązań jest wiele.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH