• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
08 marz 2012 10:23

Coś do ukrycia

Głęboki narożnik, nietypowych rozmiarów szafkę, wnękę w ścianie można zasłonić żaluzją meblową. Zakryje schowek i ułatwi dostęp do jego zawartości. Tam, gdzie nie sprawdzi się tradycyjny front, dajmy szansę roletom.

Różne sposoby montażu żaluzji meblowych: jako alternatywa dla frontu szafki górnej, do zamaskowani wnęki w ścianie oraz jako zasłona szafki stojącej na blacie (na zdjęciu: system żaluzji „Rauvolet metalic-line” firmy Rehau).

' title=
fot. Rehau

Wśród proponowanych przez producentów akcesoriów meblowych żaluzji, w kuchni zastosowanie mają głównie systemy aluminiowe i szklane. Doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnych wnętrz, gdzie często pojawiają się elementy w kolorze aluminium lub stali (uchwyty, listwy, cokoły). Rolety, czyli żaluzje pionowe, dobrze prezentują się w zestawieniu z frontami jednokolorowymi, jak też wykończonymi fornirem lub dekorem (przede wszystkim modnych gatunków egzotycznych).

Można je także z powodzeniem instalować w zabudowie wysokiej, w sąsiedztwie sprzętów AGD. Jeżeli jesteśmy już przekonani o walorach estetycznych żaluzji meblowych, warto zastanowić się, czy nie potrzebujemy takiego rozwiązania w naszej kuchni (użytkowanej lub projektowanej). Żaluzja to przede wszystkim doskonały sposób na ukrycie (rozgardiaszu, rzadko używanych sprzętów, gniazdek elektrycznych, pojemników z artykułami spożywczymi), ale też na szybki i łatwy dostęp do wszystkiego. Wystarczy jeden ruch ręką, aby ponieść żaluzję (może być otwarta podczas pracy) i jeden, by zasłonić szafkę.

Warto wykorzystać możliwości, jakie daje żaluzja i zaplanować nie tylko szafkę wiszącą lub słupek w zabudowie, ale też szafkę nablatową zakrywaną żaluzją. W ustawionym na blacie korpusie szafki (może mieć większą głębokość, odpowiadającą np. szafkom dolnym) można zorganizować np. bufet śniadaniowy. Na blacie ulokować toster, ekspres do kawy, ustawić pudełka z płatkami śniadaniowymi (co z pewnością docenią dzieci), a na półkach powyżej - miseczki, kubki.

Nawet jeżeli w porannym ferworze pojawi się bałagan, a my spieszymy się do pracy, zawsze wystarczy czasu, aby zasłonić żaluzje. Sprawdzi się także jako sposób na ukrycie na co dzień sprzętów rzadziej używanych, ale zbyt ciężkich, aby wyjmować je za każdym razem z szafki, np. robot kuchenny. Żaluzja meblowa to także doskonały sposób na wykorzystanie przestrzeni trudno dostępnych i takich, gdzie nie zawsze da się umieścić szafkę z tradycyjnym frontem, np. w narożniku. Żaluzje możemy zaplanować do szafek o szerokości 50, 60 lub 90 cm oraz o wysokości od 60 do 150 cm.

Dobra rada
Żaluzje aluminiowe sprzedawane są zwykle w kompletach składających się z kasety z żaluzją (będzie umieszczona wewnątrz korpusu, u góry) oraz prowadnicy (przykręcanej do boków). Cena takiego zestawu: od ok. 1.000 zł (szer. 60 cm, wys. 100 cm). Żaluzje szklane zaś oferowane są w postaci gotowej szafki (korpus z żaluzją) zamawianej na wymiar. Cena: od ok. 4.100 zł (szer. 60 cm, wys. 90 cm).
 
' title=
Praktyczny i efektowny sposób na wnękę. Żaluzja zakrywa m.in. gniazdka elektryczne, po podniesieniu można swobodnie korzystać z urządzeń AGD na blacie roboczym. (kuchnia „Feel813” firmy Nobilia; matowe, lakierowane fronty MDF w kolorze kości słoniowej, uchwyty krawędziowe w kolorze stali; blaty w wykończeniu szary dąb), www.nobilia.de, www.forte.com.pl.fot.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH