Projekt: Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Projekt: Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Marta Pancewicz
17 lis 2017 10:47

Duża kuchnia. Tak możesz ją urządzić

Duża kuchnia to w dzisiejszych czasach prawdziwy luksus, ale też spore wyzwanie aranżacyjne. Jak więc urządzić duże pomieszczenie kuchenne, aby było wygodne i funkcjonalne?

Duże i przestronne wnętrza kuchenne najczęściej możemy spotkać w domach jednorodzinnych lub apartamentowcach. Jeśli dobrze urządzimy to pomieszczenie to stanie się ono miejscem spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Urządzanie kuchni nie jest prostym zadaniem – tym bardziej, jeśli mamy naprawdę dużo wolnego miejsca. Źle zaprojektowana będzie niewygodna i mało funkcjonalna...

Większa kuchnia – to większe możliwości

Dodatkowa przestrzeń w kuchni tak naprawdę daje nam mnóstwo nowych możliwości. Możemy tutaj poszaleć i wybrać większe urządzenia – na przykład wygodną dwudrzwiową lodówkę, większą płytę grzewczą czy też stół, który stanie się sercem kuchennego pomieszczenia. Jeżeli urządzamy kuchnię otwartą, to możemy również pokusić się o funkcjonalny barek, które będzie nie tylko świetnym miejscem spotkań, ale również będzie rozdzielał pomieszczenia. Duża kuchnia daje nam wolną rękę – możemy pozwolić sobie na większą dowolność jeśli chodzi o wybieranie wzorów i kolorów do kuchni.

W dużej kuchni świetnie sprawdzi się wyspa!

Wyspę znamy z amerykańskich filmów. To właśnie na nich pierwszy raz mieliśmy okazję zobaczyć to cudo – czyli wyspę na środku kuchni. Jest to jednak rozwiązanie, które się sprawdzi jedynie w dużych wnętrzach. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale również jest bardzo funkcjonalna – stanowi dodatkowy schowek oraz blat roboczy.

Najważniejsza jest konsekwencja

Urządzając kuchnię musimy stosować się do pewnych zasad – a mianowicie, zachowywać kolejność stref kuchennych. Pierwsza to strefa zapasów – czyli lodówka. To stąd powinna się rozpocząć każda praca w kuchni. Druga to strefa zmywania – czyli zlew, który umożliwi nam umycie produktów. Trzecia to strefa przygotowywania posiłków – czyli blat roboczy. Jeśli poszczególne strefy będą występowały 'po kolei' to wszystkie czynności kuchenne będą czystą przyjemnością.

Jakie dodatki do dużej kuchni?

W dużej kuchni nie wystarczą tylko meble i sprzęty AGD – musimy również zadbać o dodatki! Oczywiście nie należy z niczym przesadzić – we wszystkim trzeba mieć umiar. Najlepiej sprawdzą się świeże zioła w doniczkach i ozdobne dzbanuszki na inne przyprawy. Będą one nie tylko ładną ozdobą, ale przydadzą się również podczas gotowania. Dodatki należy dobrać tak, aby pasowały one do całej kuchennej aranżacji.

Czytaj również: Otwarta kuchnia. Modne sposoby na aranżację

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH