• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
17 lut 2009 13:00

Gdy metrów jest mało

Posiadanie niewielkiej kuchni nie musi być dopustem bożym ani życiową porażką, pod warunkiem, że sukcesu nie mierzymy w metrach kwadratowych powierzchni.

Prawidłowo zaprojektowana staje się gniazdem roboczym, w którym wszystko znajduje się pod ręką, a każda rzecz ma swoje właściwe miejsce.

O autorze artykułu
Sławomir Mojsiuszko
Architekt, projektant wnętrz, dziennikarz, twórca wielkoformatowych zdarzeń chwilowych i bardziej trwałych. Wytrwały badacz różnic i podobieństw między Wschodem i Zachodem – także w projektowaniu przestrzeni. W przerwach – użytkownik kilku mieczy japońskich.
Sławomir Mojsiuszko

Organizacja małej kuchni wymaga wielkiej dyscypliny – głównie w opanowywaniu własnych koncepcji funkcjonalnych. Wymarzona kuchnia bowiem to nie tylko stanowisko robocze – jest także miejscem szybkich posiłków, również przestrzenią obdarzoną funkcją towarzyską. Po prostu lubimy spędzać czas w domowej przytulności kuchni, towarzyszyć powstawaniu posiłków, nawet jeśli cała aktywność kończy się na komentowaniu poczynań kuchmistrza. Chęć przebywania w kuchni jest atawistycznym dążeniem do skupienia wokół ogniska. W małej kuchni tego właśnie aspektu jesteśmy boleśnie pozbawieni.

Małe kuchnie
Mała kuchnia w kawalerce. Dwupalnikowa płyta, podblatowa lodówka i mały zlew zajmują minimalną ilość miejsca. Strefa przechowalnicza – w równoległych ciągach szafek stojących oraz zabudowie górnej – nie jest ogromna, ale wystarczająca na podstawowe produkty i akcesoria. (proj. Arkadiusz Olszanka)

Planowanie zabudowy

W małej kuchni każda ściana jest potencjalnym obszarem zainstalowania blatu kuchennego. Przy dwóch ciągach lub zabudowie o kształcie litery „U”, wolna przestrzeń między nimi powinna wynosić 120 cm. Wynika to z obsługi dolnego piekarnika. Gdy szerokość wnętrza jest zbyt mała, warto zainstalować blaty o nierównej szerokości. Przyda się nawet ten 40 cm, a szafki pod nim okażą się całkiem pojemne, zważywszy, że tyle ma górna zabudowa.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • aaa, 2012-01-15 17:12:34

    nie czaje tej roznicy w wyskolosci blatu. jak z zalozenia ktos che miec bardziej pojemne szafki to i ten kawalek blatu z plyta moze rowniez podniesc!?
  • gratulacje, 2009-02-18 09:54:29

    bardzo dobry artykuł gratulacje autorowi

POLECAMY W SERWISACH