Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Bartosz Jarosz. Proj. Katarzyna Karpińska-Piechowska.

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 17 lut 2009 13:00 (aktualizacja: 18 gru 2013 13:26)

Gdy metrów jest mało

Posiadanie niewielkiej kuchni nie musi być dopustem bożym ani życiową porażką, pod warunkiem, że sukcesu nie mierzymy w metrach kwadratowych powierzchni.

Prawidłowo zaprojektowana staje się gniazdem roboczym, w którym wszystko znajduje się pod ręką, a każda rzecz ma swoje właściwe miejsce.

O autorze artykułu
Sławomir Mojsiuszko
Architekt, projektant wnętrz, dziennikarz, twórca wielkoformatowych zdarzeń chwilowych i bardziej trwałych. Wytrwały badacz różnic i podobieństw między Wschodem i Zachodem – także w projektowaniu przestrzeni. W przerwach – użytkownik kilku mieczy japońskich.
Sławomir Mojsiuszko

Organizacja małej kuchni wymaga wielkiej dyscypliny – głównie w opanowywaniu własnych koncepcji funkcjonalnych. Wymarzona kuchnia bowiem to nie tylko stanowisko robocze – jest także miejscem szybkich posiłków, również przestrzenią obdarzoną funkcją towarzyską. Po prostu lubimy spędzać czas w domowej przytulności kuchni, towarzyszyć powstawaniu posiłków, nawet jeśli cała aktywność kończy się na komentowaniu poczynań kuchmistrza. Chęć przebywania w kuchni jest atawistycznym dążeniem do skupienia wokół ogniska. W małej kuchni tego właśnie aspektu jesteśmy boleśnie pozbawieni.

Małe kuchnie
Mała kuchnia w kawalerce. Dwupalnikowa płyta, podblatowa lodówka i mały zlew zajmują minimalną ilość miejsca. Strefa przechowalnicza – w równoległych ciągach szafek stojących oraz zabudowie górnej – nie jest ogromna, ale wystarczająca na podstawowe produkty i akcesoria. (proj. Arkadiusz Olszanka)

Planowanie zabudowy

W małej kuchni każda ściana jest potencjalnym obszarem zainstalowania blatu kuchennego. Przy dwóch ciągach lub zabudowie o kształcie litery „U”, wolna przestrzeń między nimi powinna wynosić 120 cm. Wynika to z obsługi dolnego piekarnika. Gdy szerokość wnętrza jest zbyt mała, warto zainstalować blaty o nierównej szerokości. Przyda się nawet ten 40 cm, a szafki pod nim okażą się całkiem pojemne, zważywszy, że tyle ma górna zabudowa.

PROJEKTANT

Sławomir Mojsiuszko

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA