Nowoczesna kuchnia w stonowanych kolorach, z przewagą bieli, beżów i jasnej szarości zyskuje na charakterze za sprawą turkusowych szafek górnych, zdobiących ścianę nad blatem. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Nowoczesna kuchnia w stonowanych kolorach, z przewagą bieli, beżów i jasnej szarości zyskuje na charakterze za sprawą turkusowych szafek górnych, zdobiących ścianę nad blatem. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
30 wrz 2015 14:16

Górna zabudowa kuchenna: tak urządzają Polacy

Górna zabudowa kuchenna to nieodłączny element wyposażenia większości kuchni. Jest praktyczna, ale także w znacznym stopniu determinuje wystrój wnętrza.

Aranżacja kuchni to w dużej mierze właśnie jej zabudowa meblowa. Szafki górne są przy tym elementem niezwykle istotnym, gdyż pozostają widoczne, niezależnie od tego czy jesteśmy w kuchni, czy przyglądamy się jej wystrojowi np. z salonu - w przeciwieństwie do zabudowy dolnej i powierzchni roboczej, nie schowają się za półwyspem czy wyspą. 

Dlatego też tak istotna jest ich aparycja, szafki górne mogą bowiem w znacznym stopniu wpłynąć na wizualny aspekt całego wnętrza. Dobierając ich kolor czy stylistykę możemy postawić na jednorodność lub kontrast względem dolnej zabudowy.

Ciekawie wyglądać będą szafki górne wykonane np. w matowej bieli gdy zabudowa dolna jest czarna i połyskująca. Rząd białych szafek będzie się także elegancko odznaczał na tle np. szarej ściany. W klasycznym kuchniach świetnie sprawdzą się szafki z ozdobnymi przeszkleniami - przeziernymi, mlecznymi, udekorowanymi dodatkowo szprosami lub całkowicie czystymi. 

Górna zabudowa kuchenna to miejsce przechowywania sprzętów i akcesoriów kuchennych - powinny być zatem pojemne. W małych kuchniach warto jest poprowadzić je aż do sufitu. W ten sposób wykorzystujemy powierzchnię użytkową, która normalnie byłaby niezagospodarowana. Praktyczną opcją są dwa rzędy szafek, usytuowane jeden nad drugim. Wówczas te niższe mogą być wyższe, ale płytsze, a górne - głębsze, ale za to znacznie niższe. 

W naszej galerii pokazujemy przykłady wykonania górnej zabudowy kuchennej w polskich domach. Zobaczcie, co wybierają Polacy.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH