• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
04 kwi 2012 10:04

Jak przechowywać naczynia?

Wysuwane cargo z półeczkami, specjalne ograniczniki w szufladach, antypoślizgowe maty – praktycznych sposobów na wygodne i bezpieczne przechowywanie zastawy stołowej jest sporo.

ORGA-LINE UCHWYT NA TALERZE – nawet na 12 talerzy o śr. od 18 do 32 cm; zabezpiecza naczynia przed rozbiciem oraz przesuwaniem się w szufladzie i umożliwia ich wygodny transport do stołu; wycena indywidualna, Blum.

' title=
fot. Blum

Od kiedy, wraz ze zmianą sposobu urządzania wnętrz, z jadalni zniknął stary dobry kredens, producenci mebli i akcesoriów meblowych proponują nowe sposoby na komfortowe przechowywanie zastawy stołowej.

Teraz wśród talerzy, misek, filiżanek nie tylko zapanuje ład, ale także korzystanie z zastawy - wyjmowanie, odkładanie - będzie łatwe i wygodne. Wybierzmy rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się naszej kuchni. Krok pierwszy to odpowiedź na pytanie: szafka czy szuflada? Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej nietrudno o dobre i sprawdzone pomysły – wszystko zależy od naszych potrzeb i przyzwyczajeń.

Szuflady przeważają w nowoczesnych zabudowach kuchennych, dlatego także oferta akcesoriów i specjalnych wkładów do nich jest atrakcyjna.

Dotyczy zarówno wyposażenia mebli gotowych, jak też rozwiązań, które można zastosować w szafkach wykonywanych na zamówienie. Do szuflad na talerze w kuchniach już użytkowanych możemy dokupić specjalne maty antypoślizgowe; zapobiegają one przesuwaniu się naczyń podczas otwierania i zamykania szuflady. Innym rozwiązaniem są praktyczne uchwyty na kilkanaście talerzy, które nie tylko stabilizują zawartość, ale także ułatwiają nakrywanie do stołu.

Szuflady w meblach gotowych oraz wykonywanych na zamówienie mogą być wyposażone w specjalne wkłady z otworami na kołeczki, które utrzymują naczynia w miejscu, albo listwy dzielące wnętrze szuflady na mniejsze sektory. W głębszych szufladach dobrze sprawdzają się wkłady, w których talerze ustawia się pionowo, jeden za drugim. Do niedawna szafki oferowały jedynie dwie tradycyjne półki, a wyjmowanie z nich naczyń było po prostu niewygodne.

Teraz w szafkach dolnych oraz wysokich możemy zamontować specjalne wyciągi – wysuwane carga lub oddzielnie wysuwane półki, na których ustawimy miski, spodki salaterki...

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH