Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Home Cucine.

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 06 marz 2009 23:51 (aktualizacja: 18 gru 2013 15:24)

Jakie meble do kuchni?

Podpowiadamy, jakie meble do kuchni są nie tylko praktyczne, ale i modne

Moda na kuchnie „niekuchenne” nie przemija. Chodzi przede wszystkim o to, żeby meble nie przypominały tradycyjnej kuchni z nudnym ciągiem szafek dolnych i wiszących, a co gorsza, po obu stronach! Nie oznacza to oczywiście, że kuchnia ma upodobnić się do salonu! Raczej do przestrzeni studyjnej, krajobrazu pomiędzy teatrem awangardowym a laboratorium współczesnego alchemika. Starania te dotyczą zarówno form mebli, jak i detali. A więc współczesne, modne meble kuchenne nie wyglądają jak szafki. Najczęściej to po prostu dwie lub trzy olbrzymie bryły geometryczne (wysoko ścienna szafa- -kredens, zblokowane szafki, wyspa), kojarzące się „tajemniczymi” monolitami „rzuconymi” przestrzennie. Materiały: kamień (piaskowiec, granit, marmur) czy beton polerowany wzmagają to wrażenie.

Fot. Home Cucine.
Fot. Home Cucine.

Modne kolory
W przypadku kolorystyki mebli kuchennych, na topie są zarówno zestawy w ciemnym, jak i w jasnym wybarwieniu. Niekiedy kolorystyka jest skontrastowana w niedużych proporcjach – meble są jasne – beżowe, kremowe lub białe, natomiast blat o znacznej grubości (np. 6 cm, 8 cm) – czarny lub ciemnobrązowy. Ciekawą estetykę kolorystyczną prezentują jasne programy kuchenne, ozdobione elementami stalowymi czy aluminiowymi (listwy, obrzeża, cokoły, uchwyty, ramy). Całość robi wówczas wrażenie skrajnego minimalizmu, nie tkniętego jakąkolwiek „barwniejszą plamą”. Tę stylistyczną „przezroczystość” akcentują również często szklane elementy, tj. półki, samotnie wiszące nad blatem. Modne są również kolory ziemi oraz ciepłe odcienie – cappucino, cafe latte, karmel. Zauważa się także wzrost zainteresowania kolorami energetyzującymi: żółtym, czerwonym, pomarańczowym, szafranowym, intensywnym zielonym.

Designo
Na zdjęciu – kuchnia „Largo-LG” firmy Leicht, oferta firmy Designo. Jej charakterystyczną cechą jest skondensowanie form do dwóch brył: kredensu oraz blatu roboczego.

A jednak Prowansja
Wśród kuchni klasycznych nadal powodzeniem cieszą się modele nawiązujące do stylistyki rustykalnej – prowansalskiej, angielskiej (łączenie prostych form z elementami dekoracyjnymi, rzeźbionymi, frezowanymi + specyficzna kolorystyka pastelowa, „rozmyta”, efekty „przecierki”, patynowanie). Niekiedy spotyka się zestawianie dwóch odmiennych stylistyk.

WASZE KOMENTARZE (23) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA