Kuchnia na poddaszu. Fot. Häfele

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Kuchnia na poddaszu. Fot. Häfele
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
27 wrz 2017 14:04

Kuchnia na poddaszu - pomysły na aranżacje

Kuchnia na poddaszu to rozwiązanie rzadko spotykane, ale potrafiące mieć swój urok. Zagospodarowanie powierzchni utrudniają skosy, ale odrobina kreatywności i innowacyjne rozwiązania pozwalają w pełni wykorzystać ich obecność.

Poddasze nie musi pełnić funkcji suszarni czy dodatkowego schowka – z powodzeniem zaplanujemy tam pokój dziecka, biuro, sypialnię, a nawet kuchnię. Możliwości zagospodarowania tej przestrzeni nie brakuje – najwięcej zależy od konstrukcji budynku, naszej pomysłowości i wyboru odpowiednich rozwiązań.

Do spania i do gotowania

By ocenić, czy skosy mają potencjał do ich wykorzystania, należy zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej. To zewnętrzna ściana, dobudowana na ostatniej kondygnacji budynku w celu podniesienia dachu. Im wyższa, tym więcej miejsca można zagospodarować. Ważny jest również kąt nachylenia dachu - im mniej stromy, tym łatwiej o wykorzystanie przestrzeni pod nim. Sposobów na radzenie sobie ze skosami jest wiele, a ogranicza nas głównie nasza wyobraźnia.

Jeśli chodzi o pomieszczenia sypialniane, popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie pod skosem łóżka i nauka ostrożnego wstawania. Co jednak z kuchnią? Skosy w kuchni, mimo, że dość rzadko spotykane, nie muszą być wielkim utrudnieniem – mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych Häfele. Możemy próbować maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń, kupując na przykład meble na zamówienie, albo optycznie ją powiększyć, wykorzystując kilka tricków – dodaje. Jakich?

Zagraj światłem

Jednym z nich jest wykorzystanie oświetlenia. Lampy LED wbudowane w skos, oświetlające przestrzeń roboczą na blacie, podnoszą funkcjonalność, zwiększają wygodę użytkownika, a jednocześnie nadają pomieszczeniu niepowtarzalny styl.

Co więcej, odpowiednio zaplanowane oświetlenie optycznie powiększy przestrzeń, eliminując „kradnące” ją cienie. Ważne, by pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej oświetlenia. Zimne światło (4500 K i więcej) pokrywa się z zakresem światła dziennego, pozwala się lepiej skupić na wykonywanych czynnościach i pozostać skupionym przy pracach precyzyjnych, których nie brakuje w czasie przygotowywania posiłków.

Inny wymiar poddasza

Najprostszym rozwiązaniem w starciu z kuchennymi skosami jest wykonanie mebli na wymiar. – Konieczne jest zorientowanie się w wysokości naszej ścianki kolankowej i kącie nachylenia dachu. Jeżeli dach nie jest zbyt stromy, pod skosami możemy spokojnie zamontować blaty na zamówienie – mówi Jakub Malinowski. Aby takie rozwiązanie było możliwe, ścianka kolankowa musi być co najmniej 20 cm wyższa niż strefa robocza.

W innym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie kuchni na zasadzie wyspy na środku pomieszczenia – dodaje Jakub Malinowski. Na skosach możemy wtedy zamontować półki. Na rynku są dostępne wkręty i zawiasy, które można z powodzeniem montować pod kątem. Nie mają żadnego problemu z utrzymaniem sporego ciężaru.

Co z szafkami?

Montowanie szafek bezpośrednio na skosie bywa trudne i mało funkcjonalne. Jednak jeśli dysponujemy odpowiednio wysoką ścianką kolankową, można wypróbować mniej oczywiste rozwiązania.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH