• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
28 paź 2011 09:00

Kuchnia otwarta

Jakie są efekty łączenia kuchni z salonem? Jak to zrobić by było całość ze sobą współgrała? O opinie zapytaliśmy Katarzynę Mertę- Korzniakow, architekta wnętrz.

Proj. Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz.
Proj. Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz.


Coraz więcej osób decyduje się na otwarte kuchnie – z wygody bądź konieczności. Po części jest to wpisane w ogólny trend na duże, otwarte przestrzenie, a po części w zmieniający się styl życia i bycia (wspólne gotowanie z gośćmi). Nie można zapomnieć o niewielkich przestrzeniach, dla których zabieg burzenia ścian i łączenia pomieszczeń jest koniecznością.

 ' title=

Największą konsekwencją łączenia kuchni z salonem czy jadalnią jest tworzenie tak naprawdę jednego pomieszczenia. Przecież np. sypialnię z kącikiem do pracy, jako jedną przestrzeń, urządzamy w całości w tym samym stylu ( bez względu na poszczególne funkcje). Takie postrzeganie ma ogromny wpływ na sposób organizacji kuchni i jej estetykę. Kuchnia otwarta wymaga od nas dyscypliny. Zarówno przy projektowaniu, jak i użytkowaniu.

Ważne jest nietypowe podejście do kuchni – jako do przestrzeni bardziej salonowej niż kuchennej. Kuchenne zostają jedynie funkcje – a im bardziej „stopione” z salonem czy jadalnią – tym lepiej. Obecnie liczni producenci sprzętu AGD, mebli i dodatków wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i potrzebom.

Czy preferujemy styl klasyczny czy nowoczesny – zawsze znajdziemy coś dla siebie. Ultranowoczesne lodówki lub stylizowane na lata 60’. Okapy wyglądające jak lampy oraz takie przypominające babcine kuchnie. Piekarniki proste, ledwo widoczne oraz takie do złudzenia przypominające kuchnie angielskie.

' title=

Ponadto wprowadzenie do kuchni elementów do tej pory zarezerwowanych dla salonu czy jadalni zbliży je stylistycznie. Dostępny jest szeroki wachlarz środków dekoracyjnych, np. tapety, lampy stojące wysokie i niskie, obrazy, grafiki itd. Warto powtórzyć elementy i kolorystykę wykorzystane w salonie / jadalni – kinkiety, to samo obicie krzeseł i sofy,fornir na zabudowie kuchennej taki jak parkiet w salonie .

 

' title=

Jasne jest więc, że kuchnia musi być spójna stylistycznie z salonem / jadalnią. A będąc częścią strefy reprezentacyjnej – również taką musi pozostać. Oznacza to wspomnianą wcześniej dyscyplinę w użytkowaniu. Jak najmniej kuchennych gadżetów na blacie, najlepiej brak garnków na płycie czy naczyń w zlewie.

Istotnym elementem jest bardzo dobra wentylacja. Wskazana jest wysoka moc okapu, który musi sprawnie działać na większej przestrzeni oraz musi skutecznie bronić charakteru reprezentacyjnego salonu – przestrzeni wolnej od kuchennych zapachów. Kuchnia połączona z salonem ma wiele korzyści. Niejako łączy domowników, wszak gotowanie jest bardzo rodzinną i jednoczącą czynnością. Usprawnia komunikację a również jest idealnym rozwiązaniem w przypadku mniejszych przestrzeni.

Załączone zdjęcia to projekty Katarzyny Merty- Korzniakow, Architekta Wnętrz www.architektura-wnetrz.eu

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH