Kolekcja mebli Start Time firmy Veneta Cucine. Prosta i praktyczna, z elementami integrującymi strefę roboczą z salonową. To kuchnia stworzona do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny lub znajomych. Ciekawe detale: kontrastowe obrzeża i wnętrza szafek (kolory do wyboru).

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Kolekcja mebli Start Time firmy Veneta Cucine. Prosta i praktyczna, z elementami integrującymi strefę roboczą z salonową. To kuchnia stworzona do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny lub znajomych. Ciekawe detale: kontrastowe obrzeża i wnętrza szafek (kolory do wyboru).
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
15 wrz 2014 14:06

Kuchnia z jadalnią. 15 pomysłów do małych i dużych wnętrz

Jadalnia w kuchni to świetny pomysł zarówno w małej, jak i w dużej kuchni. Zobaczcie jak można funkcjonalnie połączyć obie strefy.

Wielkość jadalni zależy od metrażu domu czy mieszkania. W dużych wnętrzach możemy sobie pozwolić na ustawienie ogromnego stołu wraz z wieloma krzesłami. Nie wszyscy mają jednak taki komfort. Najczęściej bowiem na jadalnię możemy przeznaczyć niewiele miejsca, co jednak wcale nie oznacza, że będzie ona niefunkcjonalna czy niewygodna.

Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie kuchni z jadalnią, które wspólnie stworzą otwartą przestrzeń lub wygospodarowanie miejsce na jadalnię w kuchni.

Mała jadalnia

W maleńkich mieszkaniach warto zrezygnować ze stołu na korzyść wyspy czy półwyspu kuchennego wraz z hokerami. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce, a dodatkowo jeszcze pod blatem półwyspu można umieścić szafki do przechowywania zastawy stołowej czy dekoracji stołu. Ciekawym rozwiązaniem jest również dodatkowy blat. Jeśli pojawi się taka potrzeba można go wysunąć i stworzyć dodatkowe miejsce dla gości.

Pamiętajmy, aby w małych wnętrzach nie stosować wielu wzorów czy faktur. Jeśli lubimy mocne kolory to starajmy się nie przesadzić z ich ilością. W zupełności wystarczy, że wstawimy hokery w mocnym kolorze lub fragment ściany ozdobimy tapetą w ulubionym wzorze. W małych jadalniach najlepiej sprawdzi się jasna paleta barw, delikatne wzory oraz błyszczące powierzchnie, które odbijając światło optycznie powiększają przestrzeń.

Jadalnia o średnim metrażu

Jadalnie o średniej wielkości najczęściej wyposażone są w rozkładane stoły. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy na co dzień potrzebują miejsca jedynie dla kilku osób, ale chcą mieć jeszcze opcję na większą liczbę gości. Stoły mogą być powiększane poprzez rozsunięcie blatu i dołożenie dodatkowych blatów lub poprzez rozłożenie blatu i dostawienie zapasowych nóg.

Dobrym rozwiązaniem jest również wybór kwadratowego stołu o minimalnych wymiarach 120x120 cm. Przy takim stole może wygodnie usiąść do ośmiu osób.

W średniej jadalni warto pobawić się kolorami i wzorami. Można zdecydować się na wzorzystą tapicerkę krzeseł lub nawet obić je różnymi materiałami, pamiętając jednak o tym, by elementem łączącym był podobny wzór czy faktura materiału.

Duża jadalnia

Duża jadalnia daje bardzo wiele opcji aranżacji – nie ma żadnych ograniczeń, nie trzeba martwić się o miejsce dla dużej ilości gości. Można wstawić ogromny stół na rodzinne przyjęcia, a gdy nie będzie używany ozdobić go wazonami ze świeżymi kwiatami czy ulubionymi dekoracjami. Na takim stołem najlepiej zawiesić kilka lamp, zamiast jednej na środku.

W dużej jadalni można pobawić się kolorami ścian czy fakturami tynków – wszystko zależy od gustu i wyobraźni.

Możliwości aranżacyjne nie kończą się na doborze stołu czy kompletu krzeseł. Odważni mogą wstawić po jednym krześle z różnych epok, mniej odważni mogą zdecydować się na wstawienie dwóch innych krzeseł u szczytów stołu, elementem scalającym zawsze będzie stół.

Tekst: architekt Ewelina Stryczek.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH