• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
10 lut 2014 14:36

Mała kuchnia. Zaprojektuj ją z architektem

Projektowanie małej kuchni zwykle stanowi nie lada wyzwanie. Architekt Małgorzata Brewczyńska podaje sprawdzone sposoby na aranżacją niewielkiej kuchni.

  • O projektantce

     arch. Małgorzata Brewczyńska, pracownia Inventive Interiors

    Biuro działa z myślą tworzenia niepowtarzalnych wnętrz, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i upodobań klienta, myśląc o funkcjonalności oraz odpowiednim doborze elementów. W swojej ofercie posiada usługi projektowania i aranżacji wnętrz mieszkalnych i komercyjnych drogą tradycyjną, jak również online.

Mała kuchnia, a przed nami duże wyzwanie. W niewielkich pomieszczeniach dosłownie każdy metr powierzchni jest na wagę złota. Zwykle brakuje miejsca na sprzęty, na przechowywanie, na blat roboczy, nie mówiąc już o wydzieleniu przestrzeni na spożywanie posiłków. Nie wszystko możemy mieć, ale i nie ze wszystkiego możemy zrezygnować, jeśli zależy nam na w pełni funkcjonalnej kuchni.

Należy jednak pamiętać, że wystrój niewielkiego pomieszczenia powinien być również estetyczny, a przy tym jeszcze dobrze, żeby pasował do stylu całego mieszkania. Jak zatem poradzić sobie z aranżacją małej kuchni?

Mniej znaczy więcej

Ta zasada dotyczy aranżacji wszystkich małych pomieszczeń. Zawsze zaczynajmy od określenia niezbędnych elementów. Może nie wykorzystamy pojemności całej lodówki? Może wystarczy zmywarka o szerokości 45 cm, a może ciekawym rozwiązaniem będzie wysuwany blat? Na rynku jest wiele interesujących rozwiązań do małych kuchni, które warto wziąć pod uwagę.

Zadbajmy o proporcje

Dysponując małym pomieszczeniem zawsze chcemy maksymalnie zabudować je szafkami (od góry do dołu), aby zapewnić sobie, jak najwięcej miejsca na przechowywanie. Pomyślmy jednak także o chociaż częściowo otwartych półkach, które nadadzą wizualnej lekkości całej zabudowie. Takie rozwiązanie doda oddechu i nie przytłoczy małego pomieszczenia.

Fot. Pino.
Fot. Pino.

Neutralnie i z pomysłem

Faktem jest, że błyszczące powierzchnie odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Warto zatem wkomponować we wnętrze fragment lustra czy szkła. Lekkości dodadzą również jasne meble. Do bezpiecznych kolorów zalicza się wszelkie odcienie bieli, beżu oraz szarości. Na pewno będą one stanowiły doskonałe tło do dalszych zabaw kolorystycznych i fakturowych, jak również szybko się nie znudzą.

Klimat dodatków

Nie ryzykujmy z ostrymi kolorami na większych płaszczyznach. Po pierwsze – szybko mogą się znudzić, po drugie – przestaną być modne, wreszcie po trzecie swoją intensywnością mogą przytłoczyć małe wnętrze. Jeśli lubimy zabawy kolorem, wykorzystajmy go w dodatkach.

Fot. Schiffini.
Fot. Schiffini.

Magia oświetlenia

Wszyscy wiemy, że światło ożywia każde pomieszczenie. Odpowiednio wkomponowane wizualnie powiększa przestrzeń. Zadbajmy zatem nie tylko o dobre światło do pracy w kuchni, ale również o klimatyczne i ukryte (np. pod szafkami, za szkłem matowym czy ciekawie wkomponowane w zabudowę).

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH